RHYC Junior Race Week 2020

Royal Harwich Yacht Club

JRW Day1

Handicap Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 Total Nett
1st Y01 Handicap   RS Aero 5 1815 RHYC Laura Elms 1136 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Y03 Handicap   Splash 1756 RHYC Joshua Reason 1184 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Y02 Handicap   RS Aero 5 1047 RHYC Robert Stewart 1136 2.0 3.0 5.0 5.0

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 Total Nett
1st W01 Laser   Laser Radial 215271 RHYC James Deaton 1147 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd W11 Laser   Laser Radial 209009 RHYC Toby Hunt 1147 1.0 7.0 8.0 8.0
3rd W02 Laser   Laser Radial 206251 RHYC James Russell 1147 6.0 2.0 8.0 8.0
4th W12 Laser   Laser Radial 212783 RHYC Max Shiel 1147 3.0 6.0 9.0 9.0
5th W13 Laser   Laser Radial 200680 RHYC Sean Woodard 1147 8.0 3.0 11.0 11.0
6th W17 Laser   Laser Radial 214906 RHYC Joshua Means 1147 7.0 5.0 12.0 12.0
7th W18 Laser   Laser 4.7 192455   Finn Morris 1208 4.0 9.0 13.0 13.0
8th W15 Laser   Laser Radial 210236 RHYC Ethan Davey 1147 10.0 4.0 14.0 14.0
9th W10 Laser   Laser 4.7 203975 RHYC Catherine Albone 1208 9.0 10.0 19.0 19.0
10th W04 Laser   Laser Radial 2353 RHYC Robin Dean 1147 5.0 17.0 22.0 22.0
11th W03 Laser   Laser Radial 208163 RHYC George Ellis-Miller 1147 16.0 8.0 24.0 24.0
12th W07 Laser   Laser Radial 188220 RHYC William Thorogood 1147 12.0 12.0 24.0 24.0
13th W14 Laser   Laser 4.7 3 RHYC Ciara Woodard 1208 14.0 11.0 25.0 25.0
14th W16 Laser   Laser 4.7 193722 Fishers Green Daisy Robinson 1208 11.0 14.0 25.0 25.0
15th W08 Laser   Laser Radial 160690 RHYC Isobel Stewart 1147 15.0 13.0 28.0 28.0
16th W06 Laser   Laser Radial 162576 HTSC Finley Webb 1147 13.0 16.0 29.0 29.0
17th W09 Laser   Laser Radial 185604 RHYC Josh Warrington 1147 18.0 15.0 33.0 33.0
18th W05 Laser   Laser Radial 142026 RHYC Imogen Palmer 1147 17.0 18.0 35.0 35.0

Tera Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 Total Nett
1st O01 Tera   Tera Pro 2086 RHYC Nathan Russell 1359 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd O02 Tera   Tera Pro 2652 RHYC Joseph Henderson 1359 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd O06 Tera   Tera Sport 3253 RHYC Toby Pearson 1445 3.0 4.0 7.0 7.0
4th O04 Tera   Tera Sport 2612 RHYC Caspar Thorp 1445 5.0 3.0 8.0 8.0
5th O03 Tera   Tera Sport 2385 RHYC Harry Law 1445 4.0 5.0 9.0 9.0
6th O05 Tera   Tera Sport 415 RHYC Sophie Pearson 1445 7.0 6.0 13.0 13.0
7th O08 Tera   Tera Pro 2743 HTSC Evie May 1359 6.0 7.0 13.0 13.0
8th O07 Tera   Tera Sport 2167 RHYC Bailey Pitt 1445 8.0 8.0 16.0 16.0

Topper Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 Total Nett
1st G09 Topper   Topper 47302 RHYC Jemima Gotto 1365 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd G11 Topper   Topper 47680 RHYC Ollie Jennings 1365 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd G01 Topper   Topper 47777 RHYC Katherine Burgess 1365 3.0 4.0 7.0 7.0
4th G02 Topper   Topper 42685 RHYC Gracie Joslin 1365 5.0 3.0 8.0 8.0
5th G13 Topper   Topper 4730 NBYC Daisy Clabburn 1365 4.0 5.0 9.0 9.0
6th G06 Topper   Topper 44978 RHYC Elouise Mayhew 1365 6.0 6.0 12.0 12.0
7th G04 Topper   Topper 96 RHYC Amelia Mayhew 1365 8.0 7.0 15.0 15.0
8th G03 Topper   Topper 97 RHYC Millie Deacon 1365 7.0 8.0 15.0 15.0
9th G05 Topper   Topper 99 RHYC Charlotte Main 1365 9.0 10.0 19.0 19.0
10th G07 Topper   Topper 95 RHYC Emilia Mayhew 1365 11.0 9.0 20.0 20.0
11th G12 Topper   Topper 44192 WSC Jago Jennings 1365 10.0 13.0 23.0 23.0
12th G08 Topper   Topper 4.2 44113 WSC Tom Krailing 1409 12.0 11.0 23.0 23.0
13th G10 Topper   Topper 98 RHYC Lauren Sims 1365 13.0 12.0 25.0 25.0

Optimist - Gold Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st B14 Optimist - Gold   Optimist 6163 RHYC Thomas Davey   1.0 1.0 2.0 4.0 4.0
2nd B04 Optimist - Gold   Optimist 6331 RHYC Robbie Hudson   4.0 4.0 1.0 9.0 9.0
3rd B18 Optimist - Gold   Optimist 651 RHYC Oliver Means   3.0 3.0 6.0 12.0 12.0
4th B16 Optimist - Gold   Optimist 5300 NBYC Milo Clabburn   6.0 5.0 4.0 15.0 15.0
5th B17 Optimist - Gold   Optimist 6512 RHYC Henry Means   2.0 11.0 3.0 16.0 16.0
6th B01 Optimist - Gold   Optimist 5754 RHYC Cameron Bowden   8.0 2.0 9.0 19.0 19.0
7th B02 Optimist - Gold   Optimist 5837 RHYC Dominic Bowden   5.0 6.0 11.0 22.0 22.0
8th B08 Optimist - Gold   Optimist 6154 RHYC Anna Morris   7.0 8.0 7.0 22.0 22.0
9th B06 Optimist - Gold   Optimist 5990 RHYC Anna Elms   9.0 7.0 8.0 24.0 24.0
10th B07 Optimist - Gold   Optimist 4940 RHYC Rachel Elms   10.0 10.0 5.0 25.0 25.0
11th B03 Optimist - Gold   Optimist 5507 RHYC Oliver Joslin   11.0 9.0 10.0 30.0 30.0

Optimist - Silver Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Tally Fleet Boat Class SailNo Club HelmName PY Total Nett
1st B05 Optimist - Silver   Optimist 5004 RHYC Elizabeth Hudson   0.0 0.0
1st B10 Optimist - Silver   Optimist   RHYC Oliver Deer   0.0 0.0
1st B11 Optimist - Silver   Optimist 5806 RHYC Alice Warrington   0.0 0.0
1st B12 Optimist - Silver   Optimist 3417 RHYC Darcy Bowen   0.0 0.0
1st B13 Optimist - Silver   Optimist 5402 RHYC James Pipe   0.0 0.0
1st B15 Optimist - Silver   Optimist 5955 RHYC Stella Davey   0.0 0.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com