RHYC Junior Race Week 2019

Royal Harwich Yacht Club

Junior Race Week 2019

Handicap Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Handicap RS FEVA XL 6246 Papercourt Finn Morris Laura Elms 1240 (7.0) 5.0 1.0 (7.0) 1.0 1.0 3.0 1.0 26.0 12.0
2nd Handicap RS FEVA XL 6309 RHYC Millie Deacon Jemima Gotto 1240 3.0 1.0 4.0 1.0 3.0 4.0 (7.0) (6.0) 29.0 16.0
3rd Handicap RS 200 1450 RHYC Sean Woodard Ted Pepper 1046 2.0 4.0 (6.0) (6.0) 4.0 2.0 1.0 3.0 28.0 16.0
4th Handicap RS FEVA XL 694 RHYC Gracie Joslin Tom Croome 1240 (6.0) 2.0 5.0 2.0 2.0 6.0 5.0 (8.0) 36.0 22.0
5th Handicap RS FEVA XL 6580 RHYC Thomas Davey Hugh Andrews 1240 4.0 3.0 2.0 (10.0) (7.0) 7.0 2.0 7.0 42.0 25.0
6th Handicap RS FEVA XL 6505 Blackwater SC Ruby Andrews Sophie Foskett 1240 5.0 (13.0) 3.0 5.0 5.0 (8.0) 6.0 2.0 47.0 26.0
7th Handicap NATIONAL 12 3450 RHYC Max Shiel Annabel Stott 1089 8.0 (14.0) (18.0 DNC) 3.0 6.0 3.0 9.0 4.0 65.0 33.0
8th Handicap RS FEVA XL 6494   Sam Baker Bryce Surguy 1240 11.0 9.0 (18.0 DNC) 4.0 (18.0 DNC) 5.0 4.0 5.0 74.0 38.0
9th Handicap RS 200 1083 MKSC/CYC Cat Albone Harriet Sacker 1046 1.0 7.0 7.0 (11.0) 8.0 9.0 (12.0) 10.0 65.0 42.0
10th Handicap RS FEVA XL 6585   Annabel Malyon Emily Colston 1240 10.0 8.0 9.0 9.0 9.0 (11.0) (14.0) 11.0 81.0 56.0
11th Handicap RS FEVA XL 6578   Lydia Mayes Mia Maguire 1240 (12.0) 6.0 10.0 12.0 (13.0) 12.0 8.0 12.0 85.0 60.0
12th Handicap RS FEVA XL 4361 RHYC Fred Webb Laurence Sinclair 1240 (17.0) 15.0 8.0 8.0 10.0 13.0 (16.0) 9.0 96.0 63.0
13th Handicap RS 200 1031 RHYC Clara Woodard Alice Rains 1046 9.0 11.0 (13.0) 13.0 12.0 10.0 10.0 (14.0) 92.0 65.0
14th Handicap RS FEVA XL 0 RHYC Charlie Bezant Charlie Cotterill 1240 13.0 10.0 11.0 (14.0) 11.0 14.0 13.0 (18.0 DNF) 104.0 72.0
15th Handicap SPLASH 1756 HTSC Joshua Reason   1184 15.0 12.0 12.0 (16.0) 14.0 15.0 11.0 (18.0 DNF) 113.0 79.0
16th Handicap RS FEVA XL 17 RHYC Eleanor Flack Lizzie Barlow 1240 14.0 16.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 15.0 13.0 130.0 94.0
17th Handicap RS FEVA XL 5 RHYC Charlotte Main Lauren Sims 1240 16.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 15.0 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 139.0 103.0

Laser Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Laser LASER RADIAL 208672 RHYC James Deaton   1145 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 12.0 8.0
2nd Laser LASER RADIAL 208163 GWSC George Ellis-Miller   1145 1.0 (6.0 SCP) 1.0 (3.0) 1.0 3.0 3.0 1.0 19.0 10.0
3rd Laser LASER RADIAL 183408 RHYC James Russell   1145 3.0 2.0 (5.0) 4.0 (5.0) 2.0 2.0 5.0 28.0 18.0
4th Laser LASER RADIAL 198904 Fishers Green Max Robinson   1145 (6.0) (6.0) 3.0 2.0 4.0 4.0 6.0 3.0 34.0 22.0
5th Laser LASER RADIAL 162576 HTSC Finley Webb   1145 5.0 4.0 6.0 5.0 3.0 (8.0) (7.5) 6.0 44.5 29.0
6th Laser LASER 4.7 196667 RHYC Toby Hunt   1207 4.0 7.0 4.0 (9.0) (9.0) 7.0 4.0 4.0 48.0 30.0
7th Laser LASER RADIAL 188220 OYC William Thorogood   1145 (7.0) 5.0 7.0 6.0 (8.0) 5.0 5.0 7.0 50.0 35.0
8th Laser LASER RADIAL 2353 RHYC Robin Dean   1145 8.0 (9.0) (10.0) 7.0 7.0 6.0 7.5 9.0 63.5 44.5
9th Laser LASER RADIAL 185604 RHYC Josh Warrington   1145 9.0 (11.0 DNC) 8.0 8.0 6.0 9.0 (10.0) 10.0 71.0 50.0
10th Laser LASER 4.7 200887 TVSC Albie Smith   1207 (11.0 DNC) 8.0 9.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 9.0 8.0 78.0 56.0

Optimist Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Optimist OPTIMIST 6144   Arthur Greaves     1.0 (8.0) (4.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 20.0 8.0
2nd Optimist OPTIMIST 6331 RHYC Robbie Hudson     (5.0) 1.0 2.0 (5.0) 1.0 2.0 5.0 2.0 23.0 13.0
3rd Optimist OPTIMIST 5754 RHYC Cameron Bowden     2.0 2.0 1.0 3.0 4.0 (8.0) 3.0 (6.0) 29.0 15.0
4th Optimist OPTIMIST 6294   Ralph Surguy     (4.0) 4.0 3.0 1.0 3.0 (5.0) 2.0 3.0 25.0 16.0
5th Optimist OPTIMIST 5908   Madeleine Greaves     3.0 3.0 5.0 (8.0) (8.0) 7.0 8.0 4.0 46.0 30.0
6th Optimist OPTIMIST 5507 RHYC Oliver Joslin     6.0 5.0 (9.0) (9.0) 5.0 4.0 4.0 8.0 50.0 32.0
7th Optimist OPTIMIST 5990 RHYC Anna Elms     (9.0) 6.0 8.0 6.0 (10.0) 3.0 7.0 5.0 54.0 35.0
8th Optimist OPTIMIST 5837 RHYC Dominic Bowden     (8.0) 7.0 7.0 4.0 6.0 6.0 (9.0) 7.0 54.0 37.0
9th Optimist OPTIMIST 6154 Papercourt Anna Morris     7.0 (9.0) 6.0 7.0 (9.0) 9.0 6.0 9.0 62.0 44.0
10th Optimist OPTIMIST 3189 RHYC Rachel Elms     (12.0) 11.0 11.0 10.0 7.0 (12.0) 11.0 10.0 84.0 60.0
11th Optimist OPTIMIST 6110 RHYC Oliver Deer     10.0 12.0 10.0 (13.0) 12.0 10.0 12.0 (13.0) 92.0 66.0
12th Optimist OPTIMIST 5775   Rory Kennedy     11.0 10.0 (18.0 DNF) 11.0 11.0 (13.0) 13.0 12.0 99.0 68.0
13th Optimist OPTIMIST 3417 RHYC Darcy Bowen     13.0 13.0 12.0 12.0 13.0 (15.0) (14.0) 14.0 106.0 77.0
14th Optimist OPTIMIST 5738   James Kennedy     (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 10.0 11.0 122.0 86.0
15th Optimist OPTIMIST 5806 RHYC Alice Warrington     14.0 (18.0 DNF) (18.0 DNF) 18.0 DNF 14.0 14.0 15.0 15.0 126.0 90.0
16th Optimist OPTIMIST 5356   Ryan Surguy     (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0
16th Optimist OPTIMIST 5343 RHYC Ed Green     (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 144.0 108.0

RS Tera Pro Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS Tera Pro RS TERA PRO 1591 Brightlingsea Harry McTiernan   1359 1.0 1.0 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd RS Tera Pro RS TERA PRO 3654 RHYC Imogen Palmer   1359 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 14.0 10.0

RS Tera Sport Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS Tera Sport RS TERA SPORT 2086 RHYC Nathan Russell   1438 1.0 2.0 1.0 (3.0) (3.0) 3.0 1.0 1.0 15.0 9.0
2nd RS Tera Sport RS TERA SPORT 2869 DSC Alex Canham   1438 (3.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 15.0 9.0
3rd RS Tera Sport RS TERA SPORT 3253 RHYC Toby Pearson   1438 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 2.0 18.0 12.0
4th RS Tera Sport RS TERA SPORT 2385 RHYC Harry Law   1438 (6.0) 4.0 4.0 6.0 5.0 4.0 (9.0) 5.0 43.0 28.0
5th RS Tera Sport RS TERA SPORT 394 RHYC George Allinson   1438 4.0 (6.0) 5.0 4.0 4.0 (7.0) 5.0 6.0 41.0 28.0
6th RS Tera Sport RS TERA SPORT 1889 Brightlingsea Lawson Nunn   1438 (8.0) 5.0 7.0 5.0 7.0 (10.0) 7.0 4.0 53.0 35.0
7th RS Tera Sport RS TERA SPORT 2612 RHYC Caspar Thorp   1438 7.0 7.0 6.0 7.0 (8.0) 5.0 4.0 (8.0) 52.0 36.0
8th RS Tera Sport RS TERA SPORT 415 RHYC Sophie Pearson   1438 5.0 9.0 8.0 8.0 6.0 6.0 (10.0) (10.0) 62.0 42.0
9th RS Tera Sport RS TERA SPORT 3610 RHYC Harry Nath   1438 9.0 (13.0) 9.0 10.0 10.0 9.0 (14.0 DNC) 7.0 81.0 54.0
10th RS Tera Sport RS TERA SPORT 2167 RHYC Bailey Pitt   1438 (11.0) (11.0) 10.0 9.0 11.0 11.0 6.0 9.0 78.0 56.0
11th RS Tera Sport RS TERA SPORT 1484 RHYC Finn Cotterill   1438 10.0 10.0 (12.0) (11.0) 9.0 8.0 8.0 11.0 79.0 56.0
12th RS Tera Sport RS TERA SPORT 719 RHYC Enzo Goodsell   1438 (14.0 DNC) (12.0) 11.0 12.0 12.0 12.0 12.0 12.0 97.0 71.0
13th RS Tera Sport RS TERA SPORT 8 RHYC Jake Parker   1438 (14.0 DNC) 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 103.0 75.0

Topper Fleet

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo Club HelmName CrewName py R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Topper TOPPER 47835 TVSC Noah Fitzgerald   1363 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (4.0) 16.0 8.0
2nd Topper TOPPER 46733 Fishers Green Daisy Robinson   1363 1.0 (2.0) 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 14.0 9.0
3rd Topper TOPPER 47680 RHYC Ollie Jennings   1363 (5.0) 3.0 4.0 4.0 3.0 2.0 (5.0) 1.0 27.0 17.0
4th Topper TOPPER 33091 RHYC Alissa Marshall   1363 3.0 4.0 3.0 (5.0) 4.0 (6.0) 3.0 3.0 31.0 20.0
5th Topper TOPPER 47302 RHYC Katherine Burgess   1363 4.0 (5.0) 5.0 3.0 5.0 5.0 2.0 (7.0) 36.0 24.0
6th Topper TOPPER 44144 Waldringfield Lucy Rains   1363 (7.0) (7.0) 6.0 6.0 6.0 7.0 6.0 5.0 50.0 36.0
7th Topper TOPPER 42046 Waldringfield SC Beatrice Walker   1363 6.0 (8.0) (7.0) 7.0 7.0 4.0 7.0 6.0 52.0 37.0
8th Topper TOPPER 42232 Waldringfield Oscar Steward   1363 8.0 6.0 (10.0 DNC) 8.0 (9.0) 8.0 8.0 8.0 65.0 46.0
9th Topper TOPPER 4.2 44192 Waldringfield Jago Jennings   1416 (9.0) 9.0 (10.0 DNC) 9.0 8.0 9.0 9.0 9.0 72.0 53.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com