RHYC Junior Race Week 2017

Royal Harwich Yacht Club

RHYC Junior Race Week - Provisional results as of 16:01 on August 25, 2017

Fast Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Penalties Total Nett
Fast Handicap 1st Matthew Taylor William Carron Feva XL 2047 Alton Water SC 1240 (2.0) 1.0 (3.0) (5.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0   20.0 10.0
Fast Handicap 2nd Dylan Walendy-Wrigley Eleanor Hensley Wayfarer 11026 Harwich Town SC/RHYC 1102 1.0 2.0 (9.0) 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 3.0 2.0 2.0 (21.0 DNC)   52.0 19.0
Fast Handicap 3rd Ashley Deaton Beth Albone RS 200 1290 RHYC/Milton Keynes SC 1047 3.0 3.0 1.0 1.0 (6.0) (7.0) 4.0 4.0 1.0 (8.0) 3.0 2.0   43.0 22.0
Fast Handicap 4th Izzy Taylor-Jones Harvey O'Sullivan RS 200 833 RHYC 1047 5.0 5.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (6.0) (6.0) 5.0 6.0 (13.0)   59.0 34.0
Fast Handicap 5th Josie Ruffles Ruby Parker Wayfarer 968 RHYC/Royal Hospital School 1102 4.0 7.0 10.0 (11.0) 4.0 4.0 6.5 (11.0) (12.0) 7.0 4.0 3.0   83.5 49.5
Fast Handicap 6th Ollie Dixon Elliot Kuzyk RS 200 786 RHYC/Parkstone SC 1047 6.0 4.0 4.0 4.0 7.0 5.0 (21.0 DNC) 5.0 5.0 3.0 (9.0) (21.0 DNC) 10.0 104.0 53.0
Fast Handicap 7th Tristan Richardson Ollie Tabone Feva XL 4361 Royal Hospital School 1240 (9.0) 6.0 6.0 8.0 5.0 9.0 6.5 2.0 4.0 4.0 (10.0) (21.0 DNC) 10.0 100.5 60.5
Fast Handicap 8th Max King Charlie Pearce RS 200 1072 Brightlingsea SC/Dabchicks SC 1047 8.0 (13.0) 5.0 (9.0) 8.0 8.0 8.0 8.0 (10.0) 9.0 5.0 4.0   95.0 63.0
Fast Handicap 9th Lucy Greenwood Tash Cubitt RS 200 999 Oxford SC 1047 7.0 9.0 7.0 6.0 9.0 6.0 5.0 (12.0) (21.0 DNC) (12.0) 8.0 8.0   110.0 65.0
Fast Handicap 10th William Taylor Freddie Wootton RS 200 1611 Essex YC/RHYC 1047 10.0 10.0 8.0 7.0 (12.0) 10.0 (11.0) 7.0 7.0 (11.0) 7.0 6.0   106.0 72.0
Fast Handicap 11th Poppy Morgan Mamie Harrison-Topham Feva XL 1133 RHYC 1240 (12.0) 11.0 11.0 (13.0) 11.0 12.0 10.0 10.0 8.0 6.0 (21.0 DNC) 5.0   130.0 84.0
Fast Handicap 12th Emma Crane Abbie Crane 420 48601 Hayling Island SC 1110 11.0 (15.0) (16.0) (15.0) 10.0 13.0 9.0 9.0 11.0 13.0 12.0 7.0   141.0 95.0
Fast Handicap 13th Annabel Malyon Lydia Mayes Feva XL 6581   1240 15.0 12.0 13.0 14.0 (16.0) 14.0 13.0 (16.0) 9.0 10.0 (21.0 DNC) 9.0   162.0 109.0
Fast Handicap 14th Phoebe Neame Xander Neame Feva XL 1851 RHYC 1240 16.0 8.0 12.0 12.0 14.0 11.0 14.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 12.0   183.0 120.0
Fast Handicap 15th Annabel Stott Evie Martin-Cuthbertson Feva XL 6578   1240 13.0 14.0 (15.0) 10.0 15.0 15.0 (15.5) 14.0 15.0 (16.0) 14.0 10.0   166.5 120.0
Fast Handicap 16th Jennie Russell Olivia Mayers Feva XL 795 RHYC 1240 14.0 (17.0) (17.0) 16.0 13.0 (18.0) 12.0 13.0 14.0 14.0 11.0 11.0 10.0 180.0 128.0
Fast Handicap 17th Oliver Royle Joe Gray Laser II 6566 RHYC/Neptune 1065 (17.0) 16.0 14.0 (17.0) (17.0) 16.0 15.5 15.0 13.0 15.0 13.0 14.0   182.5 131.5
Fast Handicap 18th Anouska Newhouse Saphia Hussain Wayfarer W4 RHYC 1102 18.0 18.0 18.0 18.0 18.0 17.0 17.0 17.0 (21.0 DNF) 17.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 10.0 231.0 168.0
Fast Handicap 19th Freddy Newhouse   Topaz   RHYC 1236 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   252.0 189.0
Fast Handicap 19th Tabitha Parker Crew Parker RS 200   RHYC 1047 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC   252.0 189.0

Laser Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Penalties Total Nett
Laser 1st Harry Wallhead   Laser 189632 RHYC 1097 1.0 (2.0) 1.0 2.0 (3.0) 1.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 2.0   20.0 12.0
Laser 2nd Harry Moffat   Laser 200636 Hunts SC 1097 (4.0) 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 (4.0) 4.0 2.0 2.0 3.0 (14.0 DNC)   40.0 18.0
Laser 3rd Benjamin Reason   Laser Radial 201478 Harwich Town SC 1139 3.0 (5.0) (4.0) 4.0 4.0 (5.0) 1.0 1.5 4.0 3.0 2.0 1.0   37.5 23.5
Laser 4th Euan Harris   Laser Radial 198991   1139 2.0 4.0 (5.0) 5.0 2.0 3.0 5.0 1.5 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 3.0   61.5 28.5
Laser 5th Sabrina Ireland   Laser Radial 98 RHYC 1139 6.0 6.0 (9.0) (9.0) 7.0 (10.0) 6.0 6.0 5.0 6.0 5.0 4.0   79.0 51.0
Laser 6th Guy Parker   Laser 174902 RHYC 1097 7.0 7.0 6.0 6.0 5.0 6.0 (14.0 DNC) (8.0) 7.0 4.0 4.0 (14.0 DNC)   88.0 52.0
Laser 7th Sam Benbow   Laser 52312 RHYC 1097 5.0 3.0 3.0 3.0 6.0 4.0 3.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC   97.0 55.0
Laser 8th Michael Schenk   Laser Radial 174504 RHYC 1139 (10.0) 8.0 (10.0) 10.0 9.0 7.0 7.0 5.0 6.0 5.0 6.0 (14.0 DNC)   97.0 63.0
Laser 9th William Halfhide   Laser Radial 141023 RHYC 1139 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 7.0 7.0 10.0 8.0 8.0 7.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNF   131.0 89.0
Laser 10th Henry Bezant   Laser Radial 186373 RHYC 1139 9.0 10.0 11.0 11.0 8.0 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   142.0 100.0
Laser 11th Vicky Negus   Laser Radial 118152 RHYC 1139 11.0 11.0 8.0 8.0 11.0 11.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   144.0 102.0
Laser 12th Oscar Codling   Laser Radial 195357 RHYC 1139 8.0 9.0 12.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   155.0 113.0
Laser 13th Toby Ruffles   Laser 200887 RHYC 1097 (14.0 DNC) (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC   168.0 126.0

Regatta Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Penalties Total Nett
Regatta 1st Oliver Joslin   Optimist 2525 RHYC   1.0 (4.0) 1.0 2.0 2.0 1.0   11.0 7.0
Regatta 2nd Anna Elms   Optimist   RHYC   2.0 1.0 (6.0) 5.0 1.0 2.0   17.0 11.0
Regatta 3rd Dominic Bowden   Optimist   RHYC   3.0 2.0 (7.0) 1.0 4.0 4.0   21.0 14.0
Regatta 4th Maya De Silva   Optimist   Snettisham Beach SC   4.0 3.0 2.0 (14.0 DNC) 8.0 5.0   36.0 22.0
Regatta 5th Darcy Bowen   Optimist 1190 RHYC   (9.0) 6.0 4.0 7.0 3.0 8.0   37.0 28.0
Regatta 6th Jemima Mayes   Optimist   RHYC   7.0 5.0 (11.0) 6.0 10.0 3.0   42.0 31.0
Regatta 7th Arthur Johnston   Optimist   Sandpoint   5.0 7.0 3.0 (14.0 DNC) 6.0 14.0 DNC   49.0 35.0
Regatta 8th Imogen Shiel   Optimist   RHYC   8.0 (14.0 DNC) 9.0 4.0 5.0 9.0   49.0 35.0
Regatta 9th Oliver Deer   Optimist   RHYC   (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 3.0 12.0 6.0   54.0 40.0
Regatta 10th Jago Jennings   Optimist   RHYC   6.0 (14.0 DNC) 8.0 10.0 7.0 12.0   57.0 43.0
Regatta 11th Sophie Burgess   Optimist 2602 RHYC   11.0 (14.0 DNC) 10.0 8.0 13.0 7.0   63.0 49.0
Regatta 12th Rosie Deacon   Optimist Club RHYC   10.0 (14.0 DNC) 12.0 14.0 DNC 9.0 10.0   69.0 55.0
Regatta 13th Esme Allinson   Optimist Club RHYC   (14.0 DNC) 14.0 DNC 13.0 9.0 11.0 11.0   72.0 58.0

Topper Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Penalties Total Nett
Topper 1st Sean Woodard   Topper 5.3 47740 Waldringfield SC   2.0 (4.0) 2.0 3.0 2.0 1.0 (4.0) (4.0) 1.0 3.0 1.0 1.0   28.0 16.0
Topper 2nd Sebastian Gotto   Topper 5.3 47302 Norfolk Broads YC   3.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 3.0 1.0 (4.0) 1.0 (4.0) 2.0   28.0 16.0
Topper 3rd James Deaton   Topper 5.3 47426 RHYC   1.0 1.0 3.0 (4.0) 4.0 4.0 1.0 2.0 3.0 (5.0) 3.0 (5.0)   36.0 22.0
Topper 4th Richard Townley   Topper 5.3 33091 RHYC   (4.0) 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) (5.0) 4.0   36.0 23.0
Topper 5th Max Robinson   Topper 5.3 46731 Fishers Green SC   (6.0) 5.0 6.0 (9.0) 5.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 2.0 2.0 3.0   60.0 38.0
Topper 6th Catherine Albone   Topper 5.3 47354 Milton Keynes SC   5.0 (7.0) 5.0 (11.0) (7.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0 6.0   76.0 51.0
Topper 7th Daisy Robinson   Topper 5.3 46733 Fishers Green SC   (8.0) (9.0) 7.0 (10.0) 6.0 6.0 7.0 8.0 7.0 8.0 7.0 7.0   90.0 63.0
Topper 8th Ciara Woodard   Topper 5.3 47748 Waldringfield SC   7.0 6.0 (9.0) 5.0 (9.0) 8.0 9.0 7.0 8.0 9.0 (11.0) 9.0   97.0 68.0
Topper 9th Hugo Passmore   Topper 5.3 45701 Orwell YC   (9.0) 8.0 8.0 (12.0) 8.0 (10.0) 8.0 9.0 9.0 7.0 8.0 8.0   104.0 73.0
Topper 10th William Thorogood   Topper 4.2 46979 Orwell YC   11.0 10.0 11.0 6.0 11.0 11.0 (12.0) (14.0) 11.0 (13.0) 12.0 11.0   133.0 94.0
Topper 11th Finley Webb   Topper 5.3 44352 Harwich Town SC   13.0 12.0 (14.0) 8.0 12.0 (14.0) 10.0 11.0 10.0 10.0 13.0 (14.0)   141.0 99.0
Topper 12th Anna Bezant   Topper 5.3 32601 RHYC   10.0 11.0 10.0 7.0 10.0 9.0 11.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC   158.0 104.0
Topper 13th Jessica Wright   Topper 5.3 94 Waldringfield SC   (15.0) (14.0) 12.0 13.0 13.0 (15.0) 13.0 10.0 12.0 11.0 9.0 12.0 5.0 154.0 110.0
Topper 14th Oliver Jennings   Topper 5.3 44192 RHYC   12.0 13.0 (15.0) (15.0) (15.0) 13.0 15.0 12.0 13.0 12.0 10.0 10.0   155.0 110.0
Topper 15th Alice Rains   Topper 5.3 44144 Waldringfield SC   14.0 (15.0) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 14.0 12.0 14.0 13.0 14.0 14.0 14.0 13.0   173.0 122.0
Topper 16th Catherine Gillard   Topper 4.2 T4 Orwell YC   16.0 16.0 13.0 14.0 16.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   201.0 147.0
Topper 17th Elizabeth Warren   Topper 4.2 T2 Orwell YC   17.0 17.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC   214.0 160.0

Optimist Fleet

Sailed: 10, Discards: 2, To count: 8, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 Penalties Total Nett
Optimist 1st Jemima Gotto   Optimist 6121 NBYC   1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) (3.0) 1.0 2.0 2.0 2.0   17.0 11.0
Optimist 2nd Katherine Burgess   Optimist 6441 RHYC   2.0 2.0 2.0 3.0 1.0 2.0 3.0 3.0 (4.0) (4.0)   26.0 18.0
Optimist 3rd Laura Elms   Optimist 4940 RHYC   (8.0) 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 2.0 4.0 (7.0) 5.0   37.0 22.0
Optimist 4th Gracie Joslin   Optimist 5507 RHYC   4.0 (7.0) 4.0 4.0 5.0 4.0 4.0 5.0 5.0 (6.0)   48.0 35.0
Optimist 5th Nimal de Silva   Optimist 1482 Snettisham Beach SC   6.0 4.0 5.0 (8.0) 4.0 6.0 6.0 (7.0) 3.0 3.0   52.0 37.0
Optimist 6th Thomas Davey   Optimist 5955 RHYC   5.0 6.0 6.0 7.0 6.0 5.0 5.0 6.0 (8.0) (8.0)   62.0 46.0
Optimist 7th Robbie Hudson   Optimist 5004 Spinnaker SC   3.0 10.0 9.0 (18.0 DNC) 7.0 7.0 9.0 RDGb (11.0) 6.0 9.0   89.0 60.0
Optimist 8th Millie Deacon   Optimist 5371 RHYC   9.0 8.0 7.0 9.0 8.0 9.0 7.0 (13.0) (14.0) 7.0   91.0 64.0
Optimist 9th Arthur Greaves   Optimist 4820 Papercourt SC   7.0 5.0 8.0 10.0 (18.0 DNF) 10.0 10.0 8.0 10.0 (18.0 DNC)   104.0 68.0
Optimist 10th Madeleine Greaves   Optimist 4007 Papercourt SC   10.0 (12.0) 12.0 5.0 9.0 8.0 11.0 12.0 11.0 (18.0 DNC)   108.0 78.0
Optimist 11th Cameron Bowden   Optimist 2211 RHYC   11.0 9.0 10.0 11.0 10.0 (13.0) 8.0 9.0 (18.0 DNC) 10.0   109.0 78.0
Optimist 12th Jake Parker   Optimist 5590 RHYC   (12.0) 11.0 11.0 6.0 12.0 11.0 9.0 (15.0) 9.0 11.0   107.0 80.0
Optimist 13th Finian Morris   Optimist 6415 Papercourt SC   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 1.0 1.0 1.0   129.0 93.0
Optimist 14th Caspar Thorp   Optimist 4067 RHYC   (14.0) 13.0 (14.0) 13.0 11.0 12.0 12.0 14.0 12.0 13.0   128.0 100.0
Optimist 15th Bailey Pitt   Optimist 3636 RHYC   (15.0) 15.0 15.0 12.0 13.0 14.0 14.0 (16.0) 15.0 14.0   143.0 112.0
Optimist 16th Ed Green   Optimist 2644 RHYC   13.0 14.0 13.0 (18.0 DNS) 14.0 15.0 13.0 17.0 (18.0 RTD) 15.0   150.0 114.0
Optimist 17th Anna Morris   Optimist 2669 Papercourt SC   (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 13.0 12.0   161.0 125.0

Tera Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Penalties Total Nett
Tera 1st James Russell   Tera Sport 2086 RHYC   (3.0) 2.0 1.0 (3.0) 1.0 2.0 1.0 3.0 (5.0) 1.0 3.0 2.0   27.0 16.0
Tera 2nd Felix Powell   Tera Sport 1484 Alton Water SC   1.0 1.0 (4.0) 1.0 2.0 1.0 4.0 2.0 (9.0 XPA) 3.0 2.0 (17.0 DNC)   47.0 17.0
Tera 3rd Harry McTiernan   Tera Sport 2838 RHYC   4.0 3.0 3.0 (9.0) 3.0 (6.0) 2.0 4.0 2.0 4.0 5.0 (17.0 DNC)   62.0 30.0
Tera 4th Toby Pearson   Tera Sport 3253 Brightlingsea SC   2.0 4.0 (13.0) (8.0) 4.0 4.0 (9.0) 6.0 XPA 1.0 7.0 XPA 4.0 1.0   63.0 33.0
Tera 5th Max Shiel   Tera Sport 2397 RHYC   5.0 6.0 2.0 (10.0) 6.0 (7.0) 6.0 (9.0) 3.0 5.0 6.0 3.0 5.0 73.0 47.0
Tera 6th George Allinson   Tera Sport T RHYC   (10.0) (14.0) 7.0 4.0 (8.0) 8.0 3.0 7.0 8.0 6.0 1.0 8.0   84.0 52.0
Tera 7th Miles Kerr   Tera Sport 2331 RHYC   6.0 9.0 (11.0) (17.0 DNC) 5.0 3.0 8.0 (12.0) 6.0 8.0 8.0 11.0   104.0 64.0
Tera 8th Nathan Russell   Tera Sport 2739 RHYC   7.0 5.0 8.0 2.0 7.0 5.0 10.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 11.0 12.0 (14.0)   115.0 67.0
Tera 9th Thomas Ward   Tera Sport 1859 RHYC   8.0 (12.0) (10.0) 6.0 9.0 9.0 5.0 5.0 7.0 (10.0) 7.0 10.0 10.0 108.0 76.0
Tera 10th Sophie Bowden   Tera Sport H4 RHYC   (13.0) 10.0 6.0 (17.0 OCS) (16.0) 11.0 12.0 6.0 12.0 13.0 11.0 5.0   132.0 86.0
Tera 11th Charlie Bezant   Tera Sport 2355 RHYC   12.0 (13.0) (14.0) 12.0 11.0 10.0 11.0 10.0 9.0 12.0 (13.0) 4.0   131.0 91.0
Tera 12th Josh Warrington   Tera Sport H RHYC   (15.0) 11.0 12.0 (17.0 OCS) 13.0 (14.0) 13.0 11.0 11.0 7.0 9.0 7.0   140.0 94.0
Tera 13th Avery Harrison-Topham   Tera Sport 2828     9.0 7.0 5.0 5.0 12.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0   146.0 95.0
Tera 14th Tilly Molony   Tera Sport 1852 RHYC   11.0 8.0 9.0 (17.0 OCS) 10.0 (17.0 DNC) 7.0 13.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 9.0 5.0 150.0 99.0
Tera 15th Sophie Pearson   Tera Sport 415 Brightlingsea SC   14.0 (15.0) (15.0) 7.0 (15.0) 13.0 14.0 8.0 13.0 9.0 10.0 13.0   146.0 101.0
Tera 16th Jamie Stott   Tera Sport 2201     (17.0 DNC) (17.0 DNC) 16.0 11.0 14.0 12.0 (17.0 DNC) 14.0 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 12.0   181.0 130.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com