RHYC Junior Race Week 2017

Royal Harwich Yacht Club

Results are provisional as of 16:00 on 27/08/18

Fast Handicap Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 Penalties Total Nett
Fast Handicap 1st Alissa Marshall Jorja Marshall RS FEVA XL 6580 RHYC 1240 1.0 1.0 4.0   6.0 6.0
Fast Handicap 2nd Finan Morris Laura Elms MIRROR 69020 Dabchicks 1390 3.0 3.0 1.0   7.0 7.0
Fast Handicap 3rd Issy Taylor-Jones Harvey O'Sullivan RS 200 833 RHYC 1046 2.0 5.0 2.0   9.0 9.0
Fast Handicap 4th James Deaton Cat Albone RS FEVA XL 795 RHYC 1240 4.0 2.0 3.0   9.0 9.0
Fast Handicap 5th Sebastian Gotto Sean Woodard RS 200 1450   1046 8.0 4.0 5.0   17.0 17.0
Fast Handicap 6th Henry Gillett   RS AERO 7 1091 RHYC 1068 6.0 7.0 6.0   19.0 19.0
Fast Handicap 7th Peter Russell Simon Brown RS 200 786 RHYC 1046 7.0 8.0 7.0   22.0 22.0
Fast Handicap 8th Avery Harrison-Topham Tilly Molony RS FEVA XL 3187 Fast Handicap 1240 14.0 13.0 8.0   35.0 35.0
Fast Handicap 9th Max King Will Carron RS 200 1072 BSC 1046 11.0 6.0 20.0 DNC   37.0 37.0
Fast Handicap 10th Evie Martin-Cuthbertson Tallulah Ironmonger RS FEVA XL 6589 RHS 1240 9.0 10.0 20.0 DNC   39.0 39.0
Fast Handicap 11th Charlie Bezant William Wand RS FEVA XL 3   1240 20.0 DNC 12.0 9.0   41.0 41.0
Fast Handicap 12th Xander Neame Angus Fletcher RS FEVA XL 1851 RHYC 1240 12.0 9.0 20.0 DNC   41.0 41.0
Fast Handicap 13th Annabel Stott Lydia Mayes RS FEVA XL 6581 RHYC 1240 10.0 11.0 20.0 DNC   41.0 41.0
Fast Handicap 14th Guy Parker   FINN GB1   1051 5.0 20.0 DNF 20.0 DNC   45.0 45.0
Fast Handicap 15th Jennie Russell Olivia Mayers WAYFARER 8200x RHYC 1102 13.0 20.0 DNC 20.0 DNC   53.0 53.0
Fast Handicap 16th Giles Murphy Charlie Hollis RS FEVA XL 2047 RHYC 1240 15.0 20.0 DNC 20.0 DNC   55.0 55.0
Fast Handicap 17th Fred Webb Billy Pasco RS FEVA XL 4361 RHYC 1240 16.0 20.0 DNC 20.0 DNC   56.0 56.0
Fast Handicap 18th Freddie Newhouse Henry Bezant WAYFARER     1102 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 60.0
Fast Handicap 18th Ollie Meadowcroft Emilia Mayhew NATIONAL 12 3320 UTSC 1064 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   60.0 60.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 Penalties Total Nett
Laser 1st Josh Davies   LASER 4.7 191236 BSC 1207 3.0 2.0 1.0   6.0 6.0
Laser 2nd James Russell   LASER 4.7 176457 RHYC 1207 1.0 3.0 2.0   6.0 6.0
Laser 3rd Toby Pearce   LASER RADIAL 201707 Horning 1142 2.0 1.0 3.0   6.0 6.0
Laser 4th India Webb   LASER RADIAL 138527 HTSC 1142 4.0 4.0 9.0 DNC   17.0 17.0
Laser 5th Oscar Codling   LASER 195357 RHYC 1098 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC   23.0 23.0
Laser 6th Michael Schenk   LASER 174902 RHYC 1098 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC   24.0 24.0
Laser 7th Vicky Negus   LASER RADIAL 16151 RHYC 1142 9.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC   27.0 27.0
Laser 7th Harrison Malone   LASER 167918 RHYC 1098 9.0 DNF 9.0 DNC 9.0 DNC   27.0 27.0

Optimist Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 Penalties Total Nett
Optimist 1st Jemima Gotto   OPTIMIST 6121 RHYC 1655 1.0 1.0 1.0   3.0 3.0
Optimist 2nd Tom Davey   OPTIMIST 6163 RHYC 1655 2.0 2.0 3.0   7.0 7.0
Optimist 3rd Millie Deacon   OPTIMIST 5371 RHYC 1655 3.0 3.0 2.0   8.0 8.0
Optimist 4th Robbie Hudson   OPTIMIST 6331 Spinnaker 1655 4.0 4.0 4.0   12.0 12.0
Optimist 5th Cameron Bowden   OPTIMIST 5754 RHYC 1655 6.0 5.0 5.0   16.0 16.0
Optimist 6th Anna Morris   OPTIMIST 6154 Dabchicks 1655 7.0 6.0 6.0   19.0 19.0
Optimist 7th Electra Reeves   OPTIMIST 5812   1655 5.0 9.0 8.0   22.0 22.0
Optimist 8th Caspar Thorp   OPTIMIST 4067 RHYC 1655 9.0 8.0 9.0   26.0 26.0
Optimist 9th Anna Elms   OPTIMIST 5990 RHYC 1655 13.0 7.0 7.0   27.0 27.0
Optimist 10th Bailey Pitt   OPTIMIST 6110 RHYC 1655 11.0 10.0 10.0   31.0 31.0
Optimist 11th Ed Green   OPTIMIST 5343 RHYC 1655 8.0 17.0 DNS 17.0 DNS   42.0 42.0
Optimist 12th Jake Parker   OPTIMIST 5590 RHYC 1655 10.0 17.0 DNF 17.0 DNS   44.0 44.0
Optimist 13th Oliver Joslin   OPTIMIST 5507 RHYC 1655 12.0 17.0 DNF 17.0 DNS   46.0 46.0
Optimist 14th Finn Cotterill   OPTIMIST 4730 RHYC 1655 17.0 DNS 17.0 DNC 17.0 DNC   51.0 51.0
Optimist 14th Dominic Bowden   OPTIMIST 2211 RHYC 1655 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   51.0 51.0
Optimist 14th Eloise Mayhew   OPTIMIST 5060 RHYC 1655 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC   51.0 51.0

Tera Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 Penalties Total Nett
Tera 1st Felix Powell   RS TERA PRO 1484 AWSC 1364 1.0 1.0 1.0   3.0 3.0
Tera 2nd Harry McTiernan   RS TERA SPORT 1591 Brightlingsea SC 1432 3.0 2.0 2.0   7.0 7.0
Tera 3rd Gracie Joslin   RS TERA SPORT 8 RHYC 1432 5.0 5.0 4.0   14.0 14.0
Tera 4th Miles Kerr   RS TERA SPORT 2331 RHYC 1432 4.0 6.0 6.0   16.0 16.0
Tera 5th Nathan Russell   RS TERA SPORT 2739 RHYC 1432 2.0 4.0 11.0 DNC   17.0 17.0
Tera 6th Max Shiel   RS TERA PRO 1855 RHYC 1364 11.0 OCS 3.0 3.0   17.0 17.0
Tera 7th Josh Warrington   RS TERA PRO 2355 RHYC 1364 11.0 DNC 7.0 5.0   23.0 23.0
Tera 8th Geroge Allinson   RS TERA SPORT 394 RHYC 1432 6.0 11.0 DNC 11.0 DNC   28.0 28.0
Tera 9th Jamie Stott   RS TERA SPORT 2201 RHYC 1432 11.0 DNF 11.0 DNC 11.0 DNC   33.0 33.0
Tera 9th Enzo Goodsell   RS TERA SPORT 719 RHYC 1432 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC   33.0 33.0

Topper Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 Penalties Total Nett
Topper 1st Finley Webb   TOPPER 47680 HTSC 1358 3.0 1.0 1.0   5.0 5.0
Topper 2nd William Thorogood   TOPPER 46979 OYC 1358 1.0 2.0 2.0   5.0 5.0
Topper 3rd Ciara Woodard   TOPPER 47748 WSC 1358 2.0 3.0 4.0   9.0 9.0
Topper 4th Noah Fitzgerald   TOPPER 47835 AWSC 1358 10.0 DNF 10.0 DNC 3.0   23.0 23.0
Topper 5th Anna Bezant   TOPPER 32601   1358 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC   24.0 24.0
Topper 6th Lauren Sims   TOPPER 94 RHYC 1358 5.0 10.0 DNC 10.0 DNC   25.0 25.0
Topper 7th Jessica Wright   TOPPER 41016 WSC 1358 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   30.0 30.0
Topper 7th Beth Maddox-Davies   TOPPER 46117   1358 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   30.0 30.0
Topper 7th Dan Meadowcroft   TOPPER 47733 UTSC 1358 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   30.0 30.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com