RHYC Junior Race Week 2018

Royal Harwich Yacht Club

Results are final as of 18:00 on 01/09/18

Fast Handicap Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Penalties Total Nett
Fast Handicap 1st Sean Woodard Sebastian Gotto RS 200 1450   1046 (8.0) (4.0) (5.0) 3.0 2.0 2.0 3.0 2.0 3.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0   39.0 22.0
Fast Handicap 2nd Finan Morris Laura Elms MIRROR 69020 Dabchicks 1390 3.0 3.0 1.0 4.0 1.0 5.0 2.0 7.0 2.0 4.0 1.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC)   93.0 33.0
Fast Handicap 3rd Ollie Meadowcroft Emilia Mayhew NATIONAL 12 3320 UTSC 1099 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 1.0 20.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 3.0 4.0 2.0 1.0   97.0 37.0
Fast Handicap 4th Issy Taylor-Jones Harvey O'Sullivan RS 200 833 RHYC 1046 2.0 5.0 2.0 2.0 3.0 3.0 5.0 (20.0 DNC) 12.0 (16.0) (15.0) 3.0 4.0 6.0   98.0 47.0
Fast Handicap 5th Alissa Marshall Jorja Marshall RS FEVA XL 6580 RHYC 1240 1.0 1.0 4.0 6.0 (10.0) 7.0 (8.0) 4.0 5.0 3.0 6.0 (8.0) 6.0 8.0   77.0 51.0
Fast Handicap 6th James Deaton Cat Albone RS FEVA XL 795 RHYC 1240 4.0 2.0 3.0 8.0 6.0 8.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 6.5 9.0 7.0 6.0 (10.0) 4.0   113.5 63.5
Fast Handicap 7th Henry Gillett   RS AERO 7 1091 RHYC 1068 6.0 7.0 6.0 (9.0) 5.0 6.0 7.0 5.0 6.5 (8.0) 8.0 7.0 7.0 (12.0)   99.5 70.5
Fast Handicap 8th Peter Russell Simon Brown RS 200 786 RHYC 1046 7.0 8.0 7.0 7.0 7.0 9.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 8.0 6.0 11.0 12.0 5.0 (14.0)   141.0 87.0
Fast Handicap 9th Avery Harrison-Topham Tilly Molony RS FEVA XL 3187 Fast Handicap 1240 14.0 13.0 8.0 (20.0 DNC) 4.0 18.0 4.0 3.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 5.0 9.0 5.0   163.0 103.0
Fast Handicap 10th Guy Parker   FINN GB1   1051 5.0 (20.0 DNF) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC 4.0 5.0 5.0 2.0 3.0 3.0   167.0 107.0
Fast Handicap 11th Fred Webb Billy Pasco RS FEVA XL 4361 RHYC 1240 (16.0) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 10.0 11.0 10.0 13.0 6.0 13.0 10.0 9.0 11.0 11.0 11.0   171.0 115.0
Fast Handicap 12th Annabel Stott Lydia Mayes RS FEVA XL 6581 RHYC 1240 10.0 11.0 (20.0 DNC) 12.0 (13.0) (15.0) 11.0 8.0 10.0 12.0 12.5 10.0 12.0 7.0   163.5 115.5
Fast Handicap 13th Max King Will Carron RS 200 1072 BSC 1046 11.0 6.0 (20.0 DNC) 5.0 8.0 4.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 14.0 11.0 4.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   183.0 123.0
Fast Handicap 14th Xander Neame Angus Fletcher RS FEVA XL 1851 RHYC 1240 12.0 9.0 (20.0 DNC) 15.0 9.0 (16.0) 6.0 (20.0 DNC) 11.0 13.0 10.0 15.0 14.0 10.0   180.0 124.0
Fast Handicap 15th Evie Martin-Cuthbertson Tallulah Ironmonger RS FEVA XL 6589 RHS 1240 9.0 10.0 (20.0 DNC) 11.0 14.0 13.0 9.0 9.0 (16.0) (15.0) 12.5 13.0 13.0 13.0   177.5 126.5
Fast Handicap 16th Jennie Russell Olivia Mayers WAYFARER 8200x RHYC 1102 13.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 16.0 12.0 11.0 (20.0 DNC) 20.0 DNC 9.0 7.0 14.0 9.0 8.0 9.0   188.0 128.0
Fast Handicap 17th Charlie Bezant William Wand RS FEVA XL 3   1240 (20.0 DNC) 12.0 9.0 13.0 16.0 14.0 12.0 10.0 15.0 (17.0) (20.0 DNC) 14.0 15.0 16.0   203.0 146.0
Fast Handicap 18th Giles Murphy Charlie Hollis RS FEVA XL 2047 RHYC 1240 15.0 (20.0 DNC) (20.0 DNC) 14.0 15.0 12.0 10.0 11.0 (17.0) 14.0 16.0 16.0 16.0 15.0   211.0 154.0
Fast Handicap 19th Freddie Newhouse Henry Bezant WAYFARER 10433   1102 (20.0 DNC) (20.0 DNC) (20.0 DNC) 20.0 DNC 20.0 DNC 17.0 14.0 20.0 DNC 20.0 XPA 18.0 17.0 20.0 DNC 20.0 DNC 20.0 DNC   266.0 206.0

Laser Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Penalties Total Nett
Laser 1st Toby Pearce   LASER RADIAL 201707 Horning 1142 2.0 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0   34.0 13.0
Laser 2nd Josh Davies   LASER 4.7 191236 BSC 1207 (3.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 1.0 1.0 (3.0) 3.0 3.0 1.0 2.0 2.0   29.0 20.0
Laser 3rd James Russell   LASER 4.7 176457 RHYC 1207 1.0 3.0 2.0 3.0 3.0 2.0 2.0 2.0 (4.0) (4.0) (5.0) 3.0 3.0 3.0   40.0 27.0
Laser 4th India Webb   LASER RADIAL 138527 HTSC 1142 4.0 4.0 (9.0 DNC) (5.0) 4.0 (5.0) 3.0 3.0 5.0 5.0 4.0 4.0 4.0 4.0   63.0 44.0
Laser 5th Michael Schenk   LASER 174902 RHYC 1098 6.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 4.0 9.0 DNC 9.0 DNC 2.0 2.0 2.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   93.0 66.0
Laser 6th Vicky Negus   LASER RADIAL 16151 RHYC 1142 (9.0 DNF) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 6.0 7.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 5.0 5.0 5.0   104.0 77.0
Laser 7th Oscar Codling   LASER 195357 RHYC 1098 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 7.0 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   117.0 90.0
Laser 8th Harrison Malone   LASER 167918 RHYC 1098 (9.0 DNF) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC   126.0 99.0

Optimist Fleet

Sailed: 12, Discards: 3, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Penalties Total Nett
Optimist 1st Tom Davey   OPTIMIST 6163 RHYC 1655 2.0 2.0 (3.0) (4.0) 2.0 (6.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0   27.0 14.0
Optimist 2nd Jemima Gotto   OPTIMIST 6121 RHYC 1655 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC   77.0 26.0
Optimist 3rd Robbie Hudson   OPTIMIST 6331 Spinnaker 1655 4.0 4.0 4.0 (7.0) 4.0 (5.0) (5.0) 5.0 4.0 2.0 1.0 3.0   48.0 31.0
Optimist 4th Millie Deacon   OPTIMIST 5371 RHYC 1655 3.0 3.0 2.0 (5.0) (6.0) 4.0 4.0 (10.0) 3.0 4.0 3.0 5.0   52.0 31.0
Optimist 5th Anna Morris   OPTIMIST 6154 Dabchicks 1655 (7.0) 6.0 6.0 (9.0) 5.0 2.0 (7.0) 3.0 6.0 3.0 7.0 6.0   67.0 44.0
Optimist 6th Electra Reeves   OPTIMIST 5812   1655 5.0 (9.0) (8.0) 2.0 (8.0) 3.0 8.0 7.0 5.0 6.0 5.0 4.0   70.0 45.0
Optimist 7th Cameron Bowden   OPTIMIST 5754 RHYC 1655 6.0 5.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 3.0 8.0 2.0 9.0 4.0 7.0   100.0 49.0
Optimist 8th Anna Elms   OPTIMIST 5990 RHYC 1655 (13.0) 7.0 7.0 6.0 3.0 8.0 (11.0) 4.0 7.0 7.0 8.0 (10.0)   91.0 57.0
Optimist 9th Oliver Joslin   OPTIMIST 5507 RHYC 1655 12.0 (17.0 DNF) (17.0 DNS) 3.0 12.0 9.0 (17.0 DNS) 9.0 8.0 5.0 9.0 2.0   120.0 69.0
Optimist 10th Jake Parker   OPTIMIST 5590 RHYC 1655 10.0 (17.0 DNF) (17.0 DNS) 8.0 9.0 10.0 6.0 6.0 9.0 10.0 6.0 (12.0)   120.0 74.0
Optimist 11th Ed Green   OPTIMIST 5343 RHYC 1655 8.0 (17.0 DNS) (17.0 DNS) (14.0) 7.0 14.0 9.0 11.0 14.0 8.0 10.0 9.0   138.0 90.0
Optimist 12th Caspar Thorp   OPTIMIST 4067 RHYC 1655 9.0 8.0 9.0 (13.0) 11.0 11.0 12.0 (13.0) (13.0) 13.0 13.0 11.0   136.0 97.0
Optimist 13th Finn Cotterill   OPTIMIST 4730 RHYC 1655 (17.0 DNS) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 10.0 13.0 7.0 13.0 12.0 12.0 12.0 14.0 8.0   152.0 101.0
Optimist 14th Bailey Pitt   OPTIMIST 6110 RHYC 1655 11.0 10.0 10.0 11.0 (14.0) 12.0 (14.0) (15.0) 11.0 11.0 12.0 13.0   144.0 101.0
Optimist 15th Dominic Bowden   OPTIMIST 2211 RHYC 1655 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 12.0 10.0 13.0 10.0 14.0 10.0 14.0 11.0 14.0   159.0 108.0
Optimist 16th Eloise Mayhew   OPTIMIST 5060 RHYC 1655 (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 15.0 15.0 15.0 15.0 16.0 15.0 15.0 15.0 15.0   187.0 136.0

Tera Pro Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Penalties Total Nett
Tera Pro 1st Felix Powell   RS TERA PRO 1484 AWSC 1364 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0)   16.0 11.0
Tera Pro 2nd Max Shiel   RS TERA PRO 1855 RHYC 1364 (4.0 OCS) (2.0) (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0   29.0 21.0
Tera Pro 3rd Josh Warrington   RS TERA PRO 2355 RHYC 1364 (4.0 DNC) (3.0) (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 2.0   42.0 32.0

Tera Sport Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Penalties Total Nett
Tera Sport 1st Harry McTiernan   RS TERA SPORT 1591 Brightlingsea SC 1432 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (6.0) 2.0 2.0 2.0 1.0 (3.0)   27.0 15.0
Tera Sport 2nd Nathan Russell   RS TERA SPORT 2739 RHYC 1432 2.0 2.0 (8.0 DNC) (4.0) 4.0 2.0 4.0 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 (5.0) 4.0   43.0 26.0
Tera Sport 3rd Gracie Joslin   RS TERA SPORT 8 RHYC 1432 1.0 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 1.0 (6.0) 3.0 2.0 (5.0)   41.0 26.0
Tera Sport 4th Jamie Stott   RS TERA SPORT 2201 RHYC 1432 (8.0 DNF) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 2.0 5.0 5.0 5.0 3.0 2.0 3.0 3.0 4.0 6.0 1.0   63.0 39.0
Tera Sport 5th Miles Kerr   RS TERA SPORT 2331 RHYC 1432 4.0 4.0 3.0 (6.0) 2.0 4.0 3.0 (5.0) 4.0 5.0 5.0 (6.0) 3.0 2.0   56.0 39.0
Tera Sport 6th Geroge Allinson   RS TERA SPORT 394 RHYC 1432 5.0 (8.0 DNC) (8.0 DNC) 5.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 6.0 4.0 5.0 4.0 6.0   88.0 64.0
Tera Sport 7th Enzo Goodsell   RS TERA SPORT 719 RHYC 1432 (8.0 DNC) (8.0 DNC) (8.0 DNC) 7.0 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 7.0 7.0 8.0 DNC 7.0 7.0 7.0   106.0 82.0

Topper Fleet

Sailed: 14, Discards: 3, To count: 11, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Fleet Rank Helm name Crew name Boat Sail number Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 Penalties Total Nett
Topper 1st Ciara Woodard   TOPPER 47748 WSC 1358 2.0 (3.0) (4.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (10.0 RAF)   29.0 12.0
Topper 2nd William Thorogood   TOPPER 46979 OYC 1358 1.0 2.0 2.0 3.0 2.0 2.0 (5.0) (5.0) 2.0 4.0 (5.0) 2.0 3.0 2.0   40.0 25.0
Topper 3rd Noah Fitzgerald   TOPPER 47835 AWSC 1358 (10.0 DNF) (10.0 DNC) 3.0 (5.0) 4.0 3.0 3.0 2.0 3.0 2.0 2.0 4.0 5.0 3.0   59.0 34.0
Topper 4th Finley Webb   TOPPER 47680 HTSC 1358 3.0 1.0 1.0 4.0 (5.0) 4.0 4.0 4.0 (6.0) 3.0 3.0 (5.0) 4.0 4.0   51.0 35.0
Topper 5th Dan Meadowcroft   TOPPER 47733 UTSC 1358 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 3.0 7.0 2.0 3.0 5.0 5.0 4.0 3.0 2.0 1.0   67.0 37.0
Topper 6th Anna Bezant   TOPPER 32601   1358 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 6.0 6.0 5.0 6.0 6.0 4.0 6.0 7.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC   100.0 70.0
Topper 7th Lauren Sims   TOPPER 94 RHYC 1358 5.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (8.0) 7.0 8.0 8.0 7.0 7.0 7.0 6.0 6.0 6.0 5.0   100.0 72.0
Topper 8th Beth Maddox-Davies   TOPPER 46117   1358 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 7.0 10.0 DNC 6.0 7.0 8.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   128.0 98.0
Topper 9th Jessica Wright   TOPPER 41016 WSC 1358 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC   140.0 110.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com