RHYC Regatta 2019

Royal Harwich Yacht Club

Final Results

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 1.0 1.0 2.0 4.0 (5.0) (9.0) 22.0 8.0
2nd Handicap RS300 351 Rob Ford   970 3.0 2.0 1.0 (5.0) (7.0) 3.0 21.0 9.0
3rd Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 4.0 4.0 4.0 (7.0) 3.0 (7.0) 29.0 15.0
4th Handicap N12 3544 Tom Stewart Robbie Stewart 1064 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 1.0 51.0 19.0
5th Handicap N12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1080 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 2.0 2.0 54.0 22.0
6th Handicap Byte CII 2888 Ewen Stamp   1144 2.0 5.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 58.0 26.0
7th Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 6.0 6.0 5.0 (12.0) (10.0) 10.0 49.0 27.0
8th Handicap RS200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 3.0 4.0 5.0 60.0 28.0
9th Handicap Optimist 5507 Ollie Joslin   1655 5.0 3.0 6.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 62.0 30.0
10th Handicap N12 3465 Cara Bland Lucie Nunn 1080 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 9.0 6.0 6.0 69.0 37.0
11th Handicap Solo 5345 Ewen Stamp   1143 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 6.0 8.0 8.0 70.0 38.0
12th Handicap RS Feva 6309 M Deacon T Deacon 1240 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 8.0 13.0 4.0 73.0 41.0
13th Handicap Topper 42685 Mary Stamp   1363 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 10.0 9.0 16.0 DSQ 83.0 51.0
14th Handicap Laser II 8420     1085 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 13.0 11.0 11.0 83.0 51.0
15th Handicap RS Feva 1851 P Neame M Harrison-Topham 1240 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 11.0 12.0 16.0 DNC 87.0 55.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 (1.0) 1.0 1.0 1.0 (3.0) 1.0 8.0 4.0
2nd Laser Laser 160690 Will Finch   1099 (6.0) 4.0 2.0 2.0 (12.0 DSQ) 3.0 29.0 11.0
3rd Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 3.0 3.0 3.0 (6.0) (5.0) 4.0 24.0 13.0
4th Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 2.0 2.0 5.0 (7.0) (7.0) 5.0 28.0 14.0
5th Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 (8.0) (8.0) 6.0 5.0 2.0 2.0 31.0 15.0
6th Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 (5.0) 5.0 4.0 4.0 4.0 (6.0) 28.0 17.0
7th Laser Laser 52312 Sam Benbow   1099 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 3.0 1.0 7.0 47.0 23.0
8th Laser Laser 07 Ken Stowe   1099 4.0 6.0 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 53.0 29.0
9th Laser Laser 146653 Richard Maidstone   1099 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 8.0 6.0 8.0 58.0 34.0
10th Laser Laser 13 Simon Hewitt   1099 7.0 7.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 62.0 38.0
11th Laser Laser 125474 Tim Power   1099 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 8.0 12.0 DNC 65.0 41.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 24:16 0:21:14 1.0
2 Handicap Byte CII 2888 Ewen Stamp   1144 24:40 0:21:34 2.0
3 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 21:06 0:21:45 3.0
4 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 28:45 0:23:11 4.0
5 Handicap Optimist 5507 Ollie Joslin   1655 20:19 0:24:33 5.0
6 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 23:39 0:26:04 6.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 34:43 0:30:22 1.0
2 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 29:31 0:30:26 2.0
3 Handicap Optimist 5507 Ollie Joslin   1655 17:45 0:32:11 3.0
4 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 26:47 0:32:24 4.0
5 Handicap Byte CII 2888 Ewen Stamp   1144 38:15 0:33:26 5.0
6 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 33:54 0:37:23 6.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 20:34 0:21:12 1.0
2 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 25:14 0:22:05 2.0
3 Handicap Byte CII 2888 Ewen Stamp   1144 26:38 0:23:17 3.0
4 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 31:15 0:25:12 4.0
5 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 23:36 0:26:01 5.0
6 Handicap Optimist 5507 Ollie Joslin   1655 21:53 0:26:27 6.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap N12 3544 Tom Stewart Robbie Stewart 1064 16:17 0:22:57 1.0
2 Handicap N12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1080 24:48 0:22:58 2.0
3 Handicap RS200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 26:01 0:24:52 3.0
4 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 28:37 0:25:02 4.0
5 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 16:30 0:25:31 5.0
6 Handicap Solo 5345 Ewen Stamp   1143 29:25 0:25:44 6.0
7 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 32:03 0:25:51 7.0
8 Handicap RS Feva 6309 M Deacon T Deacon 1240 32:15 0:26:00 8.0
9 Handicap N12 3465 Cara Bland Lucie Nunn 1080 28:19 0:26:13 9.0
10 Handicap Topper 42685 Mary Stamp   1363 25:00 0:27:31 10.0
11 Handicap RS Feva 1851 P Neame M Harrison-Topham 1240 24:12 0:29:16 11.0
12 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 19:03 0:31:30 12.0
13 Handicap Laser II 8420     1085 23:38 0:32:40 13.0

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap N12 3544 Tom Stewart Robbie Stewart 1064 30:48 0:28:57 1.0
2 Handicap N12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1080 32:04 0:29:41 2.0
3 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 25:26 0:30:46 3.0
4 Handicap RS200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 32:27 0:31:01 4.0
5 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 35:58 0:31:28 5.0
6 Handicap N12 3465 Cara Bland Lucie Nunn 1080 34:05 0:31:34 6.0
7 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 31:02 0:32:00 7.0
8 Handicap Solo 5345 Ewen Stamp   1143 36:52 0:32:15 8.0
9 Handicap Topper 42685 Mary Stamp   1363 31:31 0:34:41 9.0
10 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 32:03 0:35:20 10.0
11 Handicap Laser II 8420     1085 25:36 0:35:24 11.0
12 Handicap RS Feva 1851 P Neame M Harrison-Topham 1240 32:53 0:39:47 12.0
13 Handicap RS Feva 6309 M Deacon T Deacon 1240 26:13 1:03:26 13.0

R6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Handicap N12 3544 Tom Stewart Robbie Stewart 1064 21:36 0:20:18 1.0
2 Handicap N12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1080 22:23 0:20:44 2.0
3 Handicap RS300 351 Rob Ford   970 21:44 0:22:24 3.0
4 Handicap RS Feva 6309 M Deacon T Deacon 1240 27:56 0:22:32 4.0
5 Handicap RS200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 23:36 0:22:34 5.0
6 Handicap N12 3465 Cara Bland Lucie Nunn 1080 24:31 0:22:42 6.0
7 Handicap RS Feva 694 Gracie Joslin Tom Croome 1240 28:11 0:22:44 7.0
8 Handicap Solo 5345 Ewen Stamp   1143 26:33 0:23:14 8.0
9 Handicap Solo 5137 Derek Mayhew   1143 26:45 0:23:24 9.0
10 Handicap 29ER 1768 Alissa Marshall Jorja Marshall 907 22:05 0:24:21 10.0
11 Handicap Laser II 8420     1085 16:11 0:29:50 11.0
12 Handicap Topper 42685 Mary Stamp   1363 DSQ   16.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 21:16 0:19:21 1.0
2 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 22:41 0:20:38 2.0
3 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 23:04 0:20:59 3.0
4 Laser Laser 07 Ken Stowe   1099 23:23 0:21:17 4.0
5 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 23:39 0:21:31 5.0
6 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 23:41 0:21:33 6.0
7 Laser Laser 13 Simon Hewitt   1099 23:47 0:21:38 7.0
8 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 26:31 0:23:22 8.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 32:30 0:29:34 1.0
2 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 33:23 0:30:23 2.0
3 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 33:37 0:30:35 3.0
4 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 33:38 0:30:36 4.0
5 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 33:53 0:30:50 5.0
6 Laser Laser 07 Ken Stowe   1099 34:18 0:31:13 6.0
7 Laser Laser 13 Simon Hewitt   1099 35:22 0:32:11 7.0
8 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 37:17 0:32:51 8.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 23:42 0:21:34 1.0
2 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 24:21 0:22:09 2.0
3 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 24:25 0:22:13 3.0
4 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 24:33 0:22:20 4.0
5 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 25:30 0:23:12 5.0
6 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 27:22 0:24:07 6.0
7 Laser Laser 07 Ken Stowe   1099 26:36 0:24:12 7.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 27:31 0:25:02 1.0
2 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 27:41 0:25:11 2.0
3 Laser Laser 52312 Sam Benbow   1099 27:44 0:25:14 3.0
4 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 27:49 0:25:19 4.0
5 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 28:55 0:25:29 5.0
6 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 28:23 0:25:50 6.0
7 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 28:26 0:25:52 7.0
8 Laser Laser 146653 Richard Maidstone   1099 28:47 0:26:11 8.0
9 Laser Laser 125474 Tim Power   1099 28:48 0:26:12 9.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 52312 Sam Benbow   1099 22:18 0:20:17 1.0
2 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 23:09 0:20:24 2.0
3 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 22:42 0:20:39 3.0
4 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 23:21 0:21:15 4.0
5 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 23:22 0:21:16 5.0
6 Laser Laser 146653 Richard Maidstone   1099 23:48 0:21:39 6.0
7 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 28:26 0:25:52 7.0
8 Laser Laser 125474 Tim Power   1099 29:51 0:27:10 8.0
9 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 DSQ   12.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Laser 183200 Graham Ireland   1099 23:32 0:21:25 1.0
2 Laser Laser Radial 183408 James Russell   1135 24:51 0:21:54 2.0
3 Laser Laser 160690 Will Finch   1099 24:10 0:21:59 3.0
4 Laser Laser 188248 Dom Knights   1099 24:22 0:22:10 4.0
5 Laser Laser 190860 Peter Richardson   1099 24:30 0:22:18 5.0
6 Laser Laser 168091 David Sheppard   1099 24:45 0:22:31 6.0
7 Laser Laser 52312 Sam Benbow   1099 25:05 0:22:49 7.0
8 Laser Laser 146653 Richard Maidstone   1099 29:40 0:27:00 8.0



Sailwave Scoring Software 2.25.9
www.sailwave.com