dinghy regatta 2018

RHYC

dinghy regatta OOD change 2018

Handicap Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 1.0 (3.0) (2.0) 1.0 1.0 2.0 10.0 5.0
2nd Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 (5.0) (5.0) 1.0 3.0 2.0 3.0 19.0 9.0
3rd Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 2.0 4.0 (6.0) 5.0 4.0 (7.0) 28.0 15.0
4th Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 (6.0) (6.0) 3.0 4.0 5.0 4.0 28.0 16.0
5th Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 3.5 1.0 (10.0) (9.0) 9.0 6.0 38.5 19.5
6th Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 (7.0) 2.0 (8.0) 7.0 6.0 5.0 35.0 20.0
7th Handicap   Finn 71 Dan Patten 1051 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 3.0 1.0 75.0 29.0
8th Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 (10.5) (12.0) 7.0 8.0 7.0 8.0 52.5 30.0
9th Handicap   Solo 3670 M Savill 1143 8.0 7.0 4.0 17.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) 82.0 36.0
10th Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 (14.0) (11.0) 11.0 10.0 8.0 9.0 63.0 38.0
11th Handicap   streaker 1723 Ian Mansfield 1128 9.0 8.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 91.0 45.0
12th Handicap   super nova 1025 Tony Tye 1075 13.0 9.0 12.0 11.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 91.0 45.0
13th Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 (18.0) (15.0) 13.0 14.0 10.0 10.0 80.0 47.0
14th Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 (16.0) (16.0) 14.0 12.0 11.0 12.0 81.0 49.0
15th Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 (21.0 RET) 17.0 15.0 13.0 (23.0 DNC) 11.0 100.0 56.0
16th Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 (17.0) (18.0) 16.0 15.0 12.0 13.0 91.0 56.0
17th Handicap   RS 200 786 Issy Taylor Jones 1046 12.0 13.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 103.0 57.0
18th Handicap   K1 124 Charles Twiss 1070 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 6.0 14.0 RET 15.0 RET 104.0 58.0
19th Handicap   Phantom 1279 Ian Pavey 999 3.5 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 105.5 59.5
20th Handicap   Finn GBR1 Guy Parker 1051 10.5 14.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 116.5 70.5
21st Handicap   Finn Aus 3 Nick Parker 1051 15.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 130.0 84.0
22nd Handicap   Tera Pro 2331 M. Kerr 1364 19.0 19.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 130.0 84.0

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 (1.0 OOD) (1.0 OOD) 1.0 OOD 1.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 1.0 (6.0) (3.0) 3.0 2.0 3.0 18.0 9.0
3rd Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 3.0 3.0 2.0 (7.0) (8.0) 2.0 25.0 10.0
4th Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 (4.0) 4.0 1.0 2.0 4.0 (15.0 DNC) 30.0 11.0
5th Laser   Laser 193562 George Finch 1098 (9.0) 1.0 5.0 4.0 (6.0) 6.0 31.0 16.0
6th Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 2.0 (9.0) 4.0 (5.0 OOD) 5.0 OOD 5.0 OOD 30.0 16.0
7th Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 7.0 2.0 (8.0) 5.0 3.0 (15.0 DNC) 40.0 17.0
8th Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 (8.0) (11.0) 6.0 6.0 5.0 4.0 40.0 21.0
9th Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 6.0 8.0 (9.0) (9.0) 7.0 5.0 44.0 26.0
10th Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 (10.0) 7.0 7.0 (10.0) 9.0 7.0 50.0 30.0
11th Laser   Laser 190806 Peter Richardson 1098 5.0 5.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 70.0 40.0
12th Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 (13.0) 12.0 10.0 8.0 10.0 (15.0 DNC) 68.0 40.0
13th Laser   Laser 136069 Rupert Negus 1098 12.0 13.0 11.0 11.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 77.0 47.0
14th Laser   Laser 143403 Jez Bezant 1098 11.0 10.0 12.0 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 78.0 48.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 41:24 2 0:39:23 1.0
2 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 41:35 2 0:39:45 2.0
3 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 47:11 2 0:41:17 3.5
3 Handicap   Phantom 1279 Ian Pavey 999 41:15 2 0:41:17 3.5
5 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 41:49 2 0:41:52 5.0
6 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 41:55 2 0:41:58 6.0
7 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 48:15 2 0:42:13 7.0
8 Handicap   Solo 3670 M Savill 1143 48:42 2 0:42:36 8.0
9 Handicap   streaker 1723 Ian Mansfield 1128 49:43 2 0:44:05 9.0
10 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 43:22 2 0:44:37 10.5
10 Handicap   Finn GBR1 Guy Parker 1051 46:54 2 0:44:37 10.5
12 Handicap   RS 200 786 Issy Taylor Jones 1046 46:57 2 0:44:53 12.0
13 Handicap   super nova 1025 Tony Tye 1075 48:45 2 0:45:21 13.0
14 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 49:33 2 0:45:53 14.0
15 Handicap   Finn Aus 3 Nick Parker 1051 48:45 2 0:46:23 15.0
16 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 46:03 2 0:47:34 16.0
17 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 50:38 2 0:52:18 17.0
18 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 32:17 1 0:53:22 18.0
19 Handicap   Tera Pro 2331 M. Kerr 1364 37:29 1 0:54:58 19.0
20 Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 RET     21.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 36:17 2 0:31:45 1.0
2 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 36:41 2 0:32:06 2.0
3 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 34:37 2 0:32:56 3.0
4 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 34:57 2 0:33:25 4.0
5 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 34:20 2 0:34:22 5.0
6 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 34:26 2 0:34:28 6.0
7 Handicap   Solo 3670 M Savill 1143 39:25 2 0:34:29 7.0
8 Handicap   streaker 1723 Ian Mansfield 1128 39:13 2 0:34:46 8.0
9 Handicap   super nova 1025 Tony Tye 1075 37:25 2 0:34:48 9.0
10 Handicap   Phantom 1279 Ian Pavey 999 34:59 2 0:35:01 10.0
11 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 37:56 2 0:35:07 11.0
12 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 34:59 2 0:35:59 12.0
13 Handicap   RS 200 786 Issy Taylor Jones 1046 37:59 2 0:36:19 13.0
14 Handicap   Finn GBR1 Guy Parker 1051 38:55 2 0:37:02 14.0
15 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 44:52 2 0:37:05 15.0
16 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 36:19 2 0:37:31 16.0
17 Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 38:16 2 0:40:37 17.0
18 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 39:53 2 0:41:12 18.0
19 Handicap   Tera Pro 2331 M. Kerr 1364 34:47 1 0:51:00 19.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 24:11 3 0:24:12 1.0
2 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 25:27 3 0:24:13 2.0
3 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 24:25 3 0:24:26 3.0
4 Handicap   Solo 3670 M Savill 1143 28:06 3 0:24:35 4.0
5 Handicap   streaker 1723 Ian Mansfield 1128 27:49 3 0:24:40 5.0
6 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 26:49 3 0:25:38 6.0
7 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 25:00 3 0:25:43 7.0
8 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 29:29 3 0:25:48 8.0
9 Handicap   RS 200 786 Issy Taylor Jones 1046 27:29 3 0:26:16 9.0
10 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 30:53 3 0:27:01 10.0
11 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 29:28 3 0:27:17 11.0
12 Handicap   super nova 1025 Tony Tye 1075 30:42 3 0:28:33 12.0
13 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 35:20 3 0:29:12 13.0
14 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 29:30 3 0:30:29 14.0
15 Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 29:42 3 0:31:32 15.0
16 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 34:27 3 0:35:35 16.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 36:45 2 0:34:58 1.0
2 Handicap   Finn 71 Dan Patten 1051 37:05 2 0:35:17 2.0
3 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 35:18 2 0:35:20 3.0
4 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 35:40 2 0:35:42 4.0
5 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 37:56 2 0:36:16 5.0
6 Handicap   K1 124 Charles Twiss 1070 40:03 2 0:37:26 6.0
7 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 42:59 2 0:37:36 7.0
8 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 37:02 2 0:38:06 8.0
9 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 43:49 2 0:38:20 9.0
10 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 41:39 2 0:38:34 10.0
11 Handicap   super nova 1025 Tony Tye 1075 42:00 2 0:39:04 11.0
12 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 41:54 2 0:43:17 12.0
13 Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 40:48 2 0:43:19 13.0
14 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 27:16 1 0:45:04 14.0
15 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 52:27 2 0:54:11 15.0
16 Handicap   Solo 3670 M Savill 1143 RET     17.0

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 34:05 2 0:32:26 1.0
2 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 33:20 2 0:33:22 2.0
3 Handicap   Finn 71 Dan Patten 1051 35:13 2 0:33:30 3.0
4 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 36:19 2 0:34:43 4.0
5 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 34:46 2 0:34:48 5.0
6 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 41:21 2 0:36:11 6.0
7 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 35:41 2 0:36:43 7.0
8 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 41:40 2 0:38:35 8.0
9 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 45:45 2 0:40:02 9.0
10 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 24:20 1 0:40:13 10.0
11 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 43:42 2 0:45:09 11.0
12 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 24:41 1 0:51:00 12.0
13 Handicap   K1 124 Charles Twiss 1070 RET     14.0

R6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 71 Dan Patten 1051 36:07 2 0:34:22 1.0
2 Handicap   Finn 52 Will Patten 1051 36:29 2 0:34:43 2.0
3 Handicap   Phantom 1432 Matt House 999 34:44 2 0:34:46 3.0
4 Handicap   Phantom 1415 Paul Church 999 35:34 2 0:35:36 4.0
5 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew 1143 40:45 2 0:35:39 5.0
6 Handicap   Solo 5345 Ewen Stamp 1143 41:43 2 0:36:30 6.0
7 Handicap   RS 200 433 Adam Fuller 1046 38:14 2 0:36:33 7.0
8 Handicap   RS 300 351 Rob Ford 972 36:27 2 0:37:30 8.0
9 Handicap   N12 3431 Ric Elston 1080 40:59 2 0:37:57 9.0
10 Handicap   Byte CI 2888 Mary Stamp 1210 23:17 1 0:38:29 10.0
11 Handicap   RS 400 726 Dave Russell 942 38:42 2 0:41:05 11.0
12 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn 968 40:19 2 0:41:39 12.0
13 Handicap   Topaz Omega 10976 Mark Freeman 968 24:00 1 0:49:35 13.0
14 Handicap   K1 124 Charles Twiss 1070 RET     15.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 OOD 1.0
1 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 1 1.0
3 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 2 2.0
4 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 3 3.0
5 Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 4 4.0
6 Laser   Laser 190806 Peter Richardson 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 7 7.0
9 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 8 8.0
10 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 9 9.0
11 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 10 10.0
12 Laser   Laser 143403 Jez Bezant 1098 11 11.0
13 Laser   Laser 136069 Rupert Negus 1098 12 12.0
14 Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 13 13.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 OOD 1.0
1 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 1 1.0
3 Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 2 2.0
4 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 3 3.0
5 Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 4 4.0
6 Laser   Laser 190806 Peter Richardson 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 7 7.0
9 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 8 8.0
10 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 9 9.0
11 Laser   Laser 143403 Jez Bezant 1098 10 10.0
12 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 11 11.0
13 Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 12 12.0
14 Laser   Laser 136069 Rupert Negus 1098 13 13.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 OOD 1.0
1 Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 1 1.0
3 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 2 2.0
4 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 3 3.0
5 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 4 4.0
6 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 7 7.0
9 Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 8 8.0
10 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 9 9.0
11 Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 10 10.0
12 Laser   Laser 136069 Rupert Negus 1098 11 11.0
13 Laser   Laser 143403 Jez Bezant 1098 12 12.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 1 1.0
2 Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 2 2.0
3 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 3 3.0
4 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 4 4.0
5 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 OOD 5.0
5 Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 7 7.0
9 Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 8 8.0
10 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 9 9.0
11 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 10 10.0
12 Laser   Laser 136069 Rupert Negus 1098 11 11.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 1 1.0
2 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 2 2.0
3 Laser   Laser 189632 Rob Cambell Grey 1098 3 3.0
4 Laser   Laser 43414 Dan Hart 1098 4 4.0
5 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 OOD 5.0
5 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 7 7.0
9 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 8 8.0
10 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 9 9.0
11 Laser   Laser 152675 Oliver Negus 1098 10 10.0

R6 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PY Place Points
1 Laser   Laser Radial 183240 Graham Ireland 1135 1 1.0
2 Laser   Laser 52312 Sam Benbow 1098 2 2.0
3 Laser   Laser 160690 Will Finch 1098 3 3.0
4 Laser   Laser 50 David Sheppard 1098 4 4.0
5 Laser   Laser 72359 Tom Herring 1098 OOD 5.0
5 Laser   Laser 188248 Dominic Knights 1098 5 5.0
7 Laser   Laser 193562 George Finch 1098 6 6.0
8 Laser   Laser 188639 Simon Hewitt 1098 7 7.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com