Smugglers Trophy 2019

RHYC

Results are final as of 17.15 on 21/07/2019

Contents

Finn Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Finn 2 Allen Burrell   1051 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 8.0 5.0
2nd Finn 45 Will Patten   1051 2.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 9.0 6.0
3rd Finn 728 Adrian Pells   1051 3.0 4.0 4.0 (5.0) 2.0 18.0 13.0
4th Finn 1 Sander Kooy   1051 (11.0 DNF) 3.0 2.0 4.0 4.0 24.0 13.0
5th Finn 14 Jerome Mayhew   1051 4.0 5.0 (6.0) 6.0 6.0 27.0 21.0
6th Finn 5 Christophe Spiers   1051 6.0 6.0 5.0 (8.0) 5.0 30.0 22.0
7th Finn 602 Mark Dean   1051 7.0 (11.0 DNF) 7.0 9.0 11.0 DNC 45.0 34.0
8th Finn 691 Didge Everett   1051 (11.0 DNF) 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 11.0 OCS 47.0 36.0
9th Finn 1 Guy Parker   1051 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 7.0 47.0 36.0
10th Finn 62 Jerry Andrews   1051 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 49.0 38.0

Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 1.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 9.0 5.0
2nd Solo 5137 Derek Mayhew   1143 2.0 2.0 1.0 1.0 (3.0) 9.0 6.0
3rd Streaker 1723 Ian Mansfield   1128 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 2.0 2.0 28.0 20.0
4th Solo 5345 Ewen Stamp   1143 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 3.0 4.0 31.0 23.0
5th Solo 4047 Mark Freeman   1143 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 5.0 5.0 34.0 26.0
6th Byte CI 2888 Mary Stamp   1207 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNF 8.0 DNC 40.0 32.0
6th Cadet 9301 Amelia Mayhew Looloo Mayhew 1435 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 40.0 32.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser Standard 135820 David Reason   1098 (3.0) 3.0 1.0 3.0 1.0 11.0 8.0
2nd Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 (4.0) 4.0 2.0 2.0 3.0 15.0 11.0
3rd Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 1.0 (5.0) 5.0 4.0 2.0 17.0 12.0
4th Laser 4.7 183408 James Russell   1207 5.0 2.0 4.0 (10.0) 7.0 28.0 18.0
5th Laser Radial 208672 James Deaton   1142 2.0 1.0 3.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 34.0 20.0
6th Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 (7.0) 7.0 7.0 1.0 6.0 28.0 21.0
7th Laser Standard 160690 Will Finch   1098 6.0 8.5 6.0 (9.0) 5.0 34.5 25.5
8th Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 9.0 8.5 (14.0 DNF) 7.0 8.0 46.5 32.5
9th Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 10.0 6.0 8.0 (11.0) 10.0 45.0 34.0
10th Laser Radial 146653 Richard Maidstone   1142 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 8.0 4.0 54.0 40.0
11th Laser 4.7 185604 Josh Warrington   1207 8.0 (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 9.0 57.0 43.0
12th Laser Standard 13 Simon Hewitt   1098 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 11.0 58.0 44.0
13th Laser Standard 70 Susie Patten   1098 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNC 6.0 14.0 DNC 62.0 48.0

RS200 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 1.0 (2.0) 1.0 1.0 2.0 7.0 5.0
2nd RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 2.0 1.0 2.0 2.0 (3.0) 10.0 7.0
3rd RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 (3.0) 3.0 3.0 3.0 1.0 13.0 10.0

National 12 Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 1.0 1.0 (2.0) 1.0 2.0 7.0 5.0
2nd National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 (6.0) 4.0 1.0 2.0 5.0 18.0 12.0
3rd National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 4.0 2.0 7.0 (8.0) 1.0 22.0 14.0
4th National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 3.0 5.0 4.0 (9.0) 3.0 24.0 15.0
5th National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 2.0 7.0 (19.0 DNF) 4.0 4.0 36.0 17.0
6th National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 (19.0 DNF) 3.0 5.0 6.0 11.0 44.0 25.0
7th National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 5.0 8.0 6.0 (11.0) 6.0 36.0 25.0
8th National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 7.0 6.0 (8.0) 7.0 8.0 36.0 28.0
9th National 12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1064 (19.0 DNC) 9.0 3.0 13.0 7.0 51.0 32.0
10th National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 8.0 (10.0) 9.0 10.0 10.0 47.0 37.0
11th National 12 3513 George Finch Lucy Finch 1064 9.0 (19.0 DNF) 19.0 DNC 3.0 9.0 59.0 40.0
12th National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 10.0 11.0 10.0 (12.0) 12.0 55.0 43.0
13th National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 11.0 13.0 11.0 (15.0) 14.0 64.0 49.0
14th National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 12.0 12.0 12.0 (14.0) 13.0 63.0 49.0
15th National 12 3457 David Copse Rowan Copse 1064 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 5.0 19.0 DNC 81.0 62.0
16th National 12 2153 Angus Beyts Jack Gore 1064 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 16.0 15.0 88.0 69.0
17th National 12 3443 John Thornton   1064 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0
17th National 12 3528 Peter Miatt   1064 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 95.0 76.0

Phantom Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Phantom 1334 Bob Portway   999 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 2.0 3.0 3.0 (4.0) 2.0 14.0 10.0
3rd Phantom 1244 Bill Taylor   999 (3.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 13.0 10.0
4th Phantom 1320 Roger Smith   999 4.0 (5.0) 4.0 2.0 4.0 19.0 14.0
5th Phantom 1404 Eric Howe   999 5.0 4.0 5.0 5.0 (7.0 DNC) 26.0 19.0
6th Phantom 1395 Chris Roberts   999 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 35.0 28.0

R1 - Finn Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Finn 2 Allen Burrell   1051 6 1.0
2 Finn 45 Will Patten   1051 7 2.0
3 Finn 728 Adrian Pells   1051 8 3.0
4 Finn 14 Jerome Mayhew   1051 9 4.0
5 Finn 62 Jerry Andrews   1051 10 5.0
6 Finn 5 Christophe Spiers   1051 11 6.0
7 Finn 602 Mark Dean   1051 12 7.0
8 Finn 1 Sander Kooy   1051 DNF 11.0
8 Finn 691 Didge Everett   1051 DNF 11.0

R2 - Finn Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Finn 2 Allen Burrell   1051 6 1.0
2 Finn 45 Will Patten   1051 7 2.0
3 Finn 1 Sander Kooy   1051 8 3.0
4 Finn 728 Adrian Pells   1051 9 4.0
5 Finn 14 Jerome Mayhew   1051 10 5.0
6 Finn 5 Christophe Spiers   1051 11 6.0
7 Finn 602 Mark Dean   1051 DNF 11.0

R3 - Finn Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Finn 45 Will Patten   1051 6 1.0
2 Finn 1 Sander Kooy   1051 7 2.0
3 Finn 2 Allen Burrell   1051 8 3.0
4 Finn 728 Adrian Pells   1051 9 4.0
5 Finn 5 Christophe Spiers   1051 10 5.0
6 Finn 14 Jerome Mayhew   1051 11 6.0
7 Finn 602 Mark Dean   1051 12 7.0

R4 - Finn Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Finn 45 Will Patten   1051 1 1.0
2 Finn 2 Allen Burrell   1051 2 2.0
3 Finn 691 Didge Everett   1051 3 3.0
4 Finn 1 Sander Kooy   1051 4 4.0
5 Finn 728 Adrian Pells   1051 5 5.0
6 Finn 14 Jerome Mayhew   1051 6 6.0
7 Finn 1 Guy Parker   1051 7 7.0
8 Finn 5 Christophe Spiers   1051 8 8.0
9 Finn 602 Mark Dean   1051 9 9.0

R5 - Finn Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Finn 2 Allen Burrell   1051 1 1.0
2 Finn 728 Adrian Pells   1051 2 2.0
3 Finn 45 Will Patten   1051 3 3.0
4 Finn 1 Sander Kooy   1051 4 4.0
5 Finn 5 Christophe Spiers   1051 5 5.0
6 Finn 14 Jerome Mayhew   1051 6 6.0
7 Finn 1 Guy Parker   1051 7 7.0
8 Finn 691 Didge Everett   1051 OCS 11.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 30.23 0.32.15 1.0
2 Solo 5137 Derek Mayhew   1143 39.12 0.34.18 2.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 24.35 0.26.06 1.0
2 Solo 5137 Derek Mayhew   1143 31.58 0.27.58 2.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 5137 Derek Mayhew   1143 39.27 0.34.31 1.0
2 RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 36.42 0.38.58 2.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Solo 5137 Derek Mayhew   1143 29.13 0.34.05 1.0
2 Streaker 1723 Ian Mansfield   1128 29.27 0.34.49 2.0
3 Solo 5345 Ewen Stamp   1143 29.53 0.34.52 3.0
4 RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 33.38 0.35.42 4.0
5 Solo 4047 Mark Freeman   1143 32.26 0.37.50 5.0
6 Byte CI 2888 Mary Stamp   1207 DNF   8.0

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 400 971 Simon Kitchen Abigail Hooper 942 31.55 0.33.53 1.0
2 Streaker 1723 Ian Mansfield   1128 28.49 0.34.04 2.0
3 Solo 5137 Derek Mayhew   1143 30.14 0.35.16 3.0
4 Solo 5345 Ewen Stamp   1143 30.32 0.35.37 4.0
5 Solo 4047 Mark Freeman   1143 32.09 0.37.30 5.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 27.20 0.24.54 1.0
2 Laser Radial 208672 James Deaton   1142 28.42 0.25.08 2.0
3 Laser Standard 135820 David Reason   1098 27.41 0.25.13 3.0
4 Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 28.10 0.25.39 4.0
5 Laser 4.7 183408 James Russell   1207 31.48 0.26.21 5.0
6 Laser Standard 160690 Will Finch   1098 28.59 0.26.24 6.0
7 Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 30.22 0.26.35 7.0
8 Laser 4.7 185604 Josh Warrington   1207 34.11 0.28.19 8.0
9 Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 33.46 0.29.34 9.0
10 Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 34.07 0.29.52 10.0
11 Laser Standard 70 Susie Patten   1098 DNF   14.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 208672 James Deaton   1142 31.56 0.27.58 1.0
2 Laser 4.7 183408 James Russell   1207 34.29 0.28.34 2.0
3 Laser Standard 135820 David Reason   1098 31.42 0.28.52 3.0
4 Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 31.50 0.29.00 4.0
5 Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 32.19 0.29.26 5.0
6 Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 34.30 0.30.13 6.0
7 Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 34.32 0.30.14 7.0
8 Laser Standard 160690 Will Finch   1098 33.58 0.30.56 8.5
8 Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 35.20 0.30.56 8.5

R3 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Standard 135820 David Reason   1098 40.40 0.37.02 1.0
2 Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 41.53 0.38.09 2.0
3 Laser Radial 208672 James Deaton   1142 43.43 0.38.17 3.0
4 Laser 4.7 183408 James Russell   1207 46.20 0.38.23 4.0
5 Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 43.01 0.39.11 5.0
6 Laser Standard 160690 Will Finch   1098 43.32 0.39.39 6.0
7 Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 48.02 0.42.04 7.0
8 Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 48.12 0.42.12 8.0
9 Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 DNF   14.0

R4 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 36.53 0.32.18 1.0
2 Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 35.55 0.32.43 2.0
3 Laser Standard 135820 David Reason   1098 36.08 0.32.54 3.0
4 Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 36.23 0.33.08 4.0
5 Laser Standard 13 Simon Hewitt   1098 36.41 0.33.25 5.0
6 Laser Standard 70 Susie Patten   1098 38.05 0.34.41 6.0
7 Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 41.30 0.36.20 7.0
8 Laser Radial 146653 Richard Maidstone   1142 41.33 0.36.23 8.0
9 Laser Standard 160690 Will Finch   1098 40.17 0.36.41 9.0
10 Laser 4.7 183408 James Russell   1207 44.40 0.37.00 10.0
11 Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 44.00 0.38.32 11.0
12 Laser 4.7 185604 Josh Warrington   1207 48.05 0.39.50 12.0

R5 - Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 Laser Standard 135820 David Reason   1098 16.56 0.15.25 1.0
2 Laser Standard 168091 David Sheppard   1098 17.19 0.15.46 2.0
3 Laser Standard 152492 Graham Ireland   1098 17.24 0.15.51 3.0
4 Laser Radial 146653 Richard Maidstone   1142 19.37 0.17.11 4.0
5 Laser Standard 160690 Will Finch   1098 19.12 0.17.29 5.0
6 Laser Radial 188220 William Thorogood   1142 21.33 0.18.52 6.0
7 Laser 4.7 183408 James Russell   1207 24.21 0.20.10 7.0
8 Laser Radial 2353 Robin Dean   1142 23.06 0.20.14 8.0
9 Laser 4.7 185604 Josh Warrington   1207 24.34 0.20.21 9.0
10 Laser Radial 201478 Finley Webb   1142 23.58 0.20.59 10.0
11 Laser Standard 13 Simon Hewitt   1098 24.25 0.22.14 11.0

R1 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 35.17 0.33.44 1.0
2 RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 36.52 0.35.15 2.0
3 RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 38.35 0.36.53 3.0

R2 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 27.40 0.26.27 1.0
2 RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 27.49 0.26.36 2.0
3 RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 28.26 0.27.11 3.0

R3 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 38.00 0.36.20 1.0
2 RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 38.16 0.36.35 2.0
3 RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 39.00 0.37.17 3.0

R4 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 34.32 0.33.01 1.0
2 RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 36.53 0.35.16 2.0
3 RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 36.54 0.35.17 3.0

R5 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 RS 200 433 Adam Fuller Ben Bowen 1046 34.59 0.33.27 1.0
2 RS 200 1142 Ben Alexander Liz Alexander 1046 35.12 0.33.39 2.0
3 RS 200 1209 Geoff Mayhew Fran Mann 1046 37.04 0.35.26 3.0

R1 - National 12 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 33.20 0.31.20 1.0
2 National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 33.59 0.31.56 2.0
3 National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 34.35 0.32.30 3.0
4 National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 34.59 0.32.53 4.0
5 National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 35.16 0.33.09 5.0
6 National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 36.06 0.33.56 6.0
7 National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 37.10 0.34.56 7.0
8 National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 37.52 0.35.35 8.0
9 National 12 3513 George Finch Lucy Finch 1064 38.22 0.36.04 9.0
10 National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 41.13 0.38.44 10.0
11 National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 42.57 0.40.22 11.0
12 National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 45.15 0.42.32 12.0
13 National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 DNF   19.0

R2 - National 12 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 26.55 0.25.18 1.0
2 National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 28.27 0.26.44 2.0
3 National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 28.34 0.26.51 3.0
4 National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 29.04 0.27.19 4.0
5 National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 29.13 0.27.28 5.0
6 National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 29.21 0.27.35 6.0
7 National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 29.28 0.27.42 7.0
8 National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 29.30 0.27.44 8.0
9 National 12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1064 29.37 0.27.50 9.0
10 National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 30.26 0.28.36 10.0
11 National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 31.25 0.29.32 11.0
12 National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 34.05 0.32.02 12.0
13 National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 34.48 0.32.42 13.0
14 National 12 3513 George Finch Lucy Finch 1064 DNF   19.0

R3 - National 12 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 39.03 0.36.42 1.0
2 National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 39.15 0.36.53 2.0
3 National 12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1064 39.44 0.37.21 3.0
4 National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 40.17 0.37.52 4.0
5 National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 40.18 0.37.53 5.0
6 National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 40.28 0.38.02 6.0
7 National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 40.49 0.38.22 7.0
8 National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 41.02 0.38.34 8.0
9 National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 41.41 0.39.11 9.0
10 National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 42.45 0.40.11 10.0
11 National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 44.58 0.42.16 11.0
12 National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 49.37 0.46.38 12.0
13 National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 DNF   19.0

R4 - National 12 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 31.09 0.29.17 1.0
2 National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 32.19 0.30.22 2.0
3 National 12 3513 George Finch Lucy Finch 1064 34.12 0.32.09 3.0
4 National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 34.13 0.32.10 4.0
5 National 12 3457 David Copse Rowan Copse 1064 34.44 0.32.39 5.0
6 National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 35.48 0.33.39 6.0
7 National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 36.03 0.33.53 7.0
8 National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 36.58 0.34.45 8.0
9 National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 37.03 0.34.49 9.0
10 National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 38.17 0.35.59 10.0
11 National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 38.48 0.36.28 11.0
12 National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 39.38 0.37.15 12.0
13 National 12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1064 39.39 0.37.16 13.0
14 National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 39.58 0.37.34 14.0
15 National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 40.08 0.37.43 15.0
16 National 12 2153 Angus Beyts Jack Gore 1064 40.31 0.38.05 16.0

R5 - National 12 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 27.40 0.26.00 1.0
2 National 12 3530 Graham Camm Zoe Ballantyne 1064 27.43 0.26.03 2.0
3 National 12 3529 Antony Gifford Rory Gifford 1064 28.04 0.26.23 3.0
4 National 12 3525 Ian Gore Alex Gore 1064 28.08 0.26.26 4.0
5 National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 28.18 0.26.36 5.0
6 National 12 3543 John Meadowcroft Anya Camm 1064 28.23 0.26.41 6.0
7 National 12 3437 Chris Mayhew Nicole Mayhew 1064 28.26 0.26.43 7.0
8 National 12 3483 Jon Brown Rosie Davey 1064 28.42 0.26.58 8.0
9 National 12 3513 George Finch Lucy Finch 1064 28.48 0.27.04 9.0
10 National 12 3545 Tom Lee Jenefer Bugge 1064 29.09 0.27.24 10.0
11 National 12 3527 Kevin Iles Tanya Copse 1064 29.49 0.28.01 11.0
12 National 12 3476 Andy Webb Josh Reason 1064 30.03 0.28.15 12.0
13 National 12 3450 Max Shiel Bella Stott 1064 30.57 0.29.05 13.0
14 National 12 3546 Stuart Walsh Theo Covi-Walsh 1064 32.03 0.30.07 14.0
15 National 12 2153 Angus Beyts Jack Gore 1064 32.56 0.30.57 15.0

R1 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Phantom 1334 Bob Portway   999 1 1.0
2 Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 2 2.0
3 Phantom 1244 Bill Taylor   999 3 3.0
4 Phantom 1320 Roger Smith   999 4 4.0
5 Phantom 1404 Eric Howe   999 5 5.0

R2 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Phantom 1334 Bob Portway   999 1 1.0
2 Phantom 1244 Bill Taylor   999 2 2.0
3 Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 3 3.0
4 Phantom 1404 Eric Howe   999 4 4.0
5 Phantom 1320 Roger Smith   999 5 5.0

R3 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Phantom 1334 Bob Portway   999 1 1.0
2 Phantom 1244 Bill Taylor   999 2 2.0
3 Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 3 3.0
4 Phantom 1320 Roger Smith   999 4 4.0
5 Phantom 1404 Eric Howe   999 5 5.0

R4 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Phantom 1334 Bob Portway   999 10 1.0
2 Phantom 1320 Roger Smith   999 11 2.0
3 Phantom 1244 Bill Taylor   999 12 3.0
4 Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 13 4.0
5 Phantom 1404 Eric Howe   999 14 5.0

R5 - Phantom Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points
1 Phantom 1334 Bob Portway   999 8 1.0
2 Phantom 1233 Peter Sarbutt   999 9 2.0
3 Phantom 1244 Bill Taylor   999 10 3.0
4 Phantom 1320 Roger Smith   999 11 4.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com