Royal Harwich Cruiser Points Series

Royal Harwich Yacht Club

Overall

Sailed: 10, Discards: 4, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Tuning Fork CCRS #1 CCRS #2 CCRS #3 CCRS #4 RHYC Regatta #1 RHYC Regatta #2 CCRS #5 Amazon Cup Sunk and Bell Total Nett
1st Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 (1.0) (1.0) (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (3.0) 2.0 2.0 66.0 12.0
3rd Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 (24.0 DNC) (5.0) 4.0 3.0 2.0 (24.0 DNC) 2.0 2.0 (5.0) 3.0 74.0 16.0
4th Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 4.0 4.0 3.0 (5.0) 4.0 2.0 (24.0 DNC) (7.0) 3.0 (8.0) 64.0 20.0
5th Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 (24.0 DNC) 6.0 5.0 4.0 5.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 5.0 (8.0) 6.0 111.0 31.0
6th Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 (24.0 DNC) 7.0 7.0 6.0 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 8.0 (10.0) 7.0 123.0 41.0
7th Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 3.0 3.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 9.0 7.0 4.0 146.0 50.0
8th Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 (24.0 DNC) 8.0 8.0 7.0 8.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 13.0 (24.0 DNC) 146.0 50.0
9th Rio Nordic Folkboat Luke Samuel 1059 (24.0 DNC) 9.0 9.0 (24.0 DNC) 9.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 195.0 99.0
10th Vashti Buchannan Sloop Paul Wright 994 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 3.0 3.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 198.0 102.0
11th Spree Three Bavaria 37 Marcus Bucknall 922 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 11.0 207.0 111.0
12th Windrush Barbican 30 Allan Jones 1038 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 6.0 (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 13.0 DNF 211.0 115.0
13th Honeyseal Super Seal 26 Rupert Neagus 981 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 11.0 10.0 213.0 117.0
14th Nushabla Starlight 35 Tom Dixon 960 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 7.0 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 16.0 24.0 DNC 215.0 119.0
15th Allegro Moody 31 John Ettling 1045 (24.0 DNC) 11.0 DNF (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 12.0 24.0 DNC 215.0 119.0
16th Fanny of Cowes Cowes Smack Nigel Waller 1112 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 220.0 124.0
17th Jameerah J120 Simon Ruffles 816 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 4.0 24.0 DNC 24.0 DNC 220.0 124.0
18th Zeeroep Victoire 933 Doug Sharps 988 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 5.0 221.0 125.0
19th Anna Memory 19 Alex Davey 1120 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 6.0 24.0 DNC 222.0 126.0
20th Lazy Days Oceanis 35 Clive North 964 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 225.0 129.0
21st Meribel Hanse 312 Derek Mayhew 951 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 9.0 24.0 DNC 225.0 129.0
22nd Ayesha Oceanis 31 Andrew Symons 963 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 14.0 24.0 DNC 230.0 134.0
23rd Shanty Man Bowman 40 Stephen Appleby 910 (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) (24.0 DNC) 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 24.0 DNC 15.0 24.0 DNC 231.0 135.0

Tuning Fork - 21/04/2018 at 11:00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 4:11:01 4:22:18 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 4:05:50 4:29:33 2.0
3 Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 4:03:35 4:44:34 3.0
4 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 04:43:56 5:04:39 4.0

CCRS #1 - 19/05/2018 at 11:15

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 4:20:25 4:32:07 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 4:27:44 4:53:34 2.0
3 Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 4:24:16 5:08:43 3.0
4 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 4:55:08 5:16:40 4.0
5 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 5:04:02 5:18:22 5.0
6 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 5:10:06 5:23:01 6.0
7 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 5:30:02 5:57:57 7.0
8 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 5:59:31 6:02:03 8.0
9 Rio Nordic Folkboat Luke Samuel 1059 6:27:32 6:05:57 9.0
10 Allegro Moody 31 John Ettling 1045 DNF   11.0

CCRS #2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 3:18:18 3:27:13 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 3:23:36 3:43:15 2.0
3 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 3:38:40 3:54:37 3.0
4 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 3:47:48 3:58:32 4.0
5 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 4:29:10 4:40:23 5.0
6 Windrush Barbican 30 Allan Jones 1038 5:38:13 5:25:50 6.0
7 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 5:03:35 5:29:16 7.0
8 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 5:36:44 5:39:06 8.0
9 Rio Nordic Folkboat Luke Samuel 1059 6:16:12 5:55:14 9.0

CCRS #3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 2:04:00 2:09:34 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 2:03:26 2:15:21 2.0
3 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 2:15:39 2:22:03 3.0
4 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 2:16:30 2:22:11 4.0
5 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 2:13:07 2:22:50 5.0
6 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 2:14:47 2:26:11 6.0
7 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 3:16:32 3:17:55 7.0

CCRS #4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 2:30:19 2:37:04 1.0
2 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 2:38:56 2:46:25 2.0
3 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 2:31:47 2:46:26 3.0
4 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 2:42:40 2:54:32 4.0
5 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 2:47:45 2:54:44 5.0
6 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 2:47:38 3:01:49 6.0
7 Nushabla Starlight 35 Tom Dixon 960 2:59:32 3:07:01 7.0
8 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 3:16:48 3:18:11 8.0
9 Rio Nordic Folkboat Luke Samuel 1059 3:36:07 3:24:05 9.0

RHYC Regatta #1

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 09:35
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 3:25:16 3:34:29 1.0
2 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 4:12:57 4:31:24 2.0
3 Vashti Buchannan Sloop Paul Wright 994 5:38:04 5:40:06 3.0
4 Spree Three Bavaria 37 Marcus Bucknall 922 5:33:00 6:01:10 4.0

RHYC Regatta #2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 2:42:47 2:50:06 1.0
2 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 2:55:32 3:03:48 2.0
3 Vashti Buchannan Sloop Paul Wright 994 3:12:26 3:13:36 3.0

CCRS #5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 4:22:20 4:34:07 1.0
2 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 4:44:30 4:57:54 2.0
3 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 4:41:14 5:08:22 3.0
4 Jameerah J120 Simon Ruffles 816 4:15:05 5:12:36 4.0
5 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 5:06:23 5:19:09 5.0
6 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 5:25:23 5:27:41 6.0
7 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 5:06:50 5:29:13 7.0
8 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 5:07:10 5:33:09 8.0
9 Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 4:45:22 5:33:22 9.0

Amazon Cup

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 134.56 2.21.00 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 137.13 2.30.27 2.0
3 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 143.30 2.33.58 3.0
4 Fanny of Cowes Cowes Smack Nigel Waller 1112 173.02 2.35.36 4.0
5 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 150.01 2.37.05 5.0
6 Anna Memory 19 Alex Davey 1120 181.53 2.42.24 6.0
7 Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 139.42 2.43.12 7.0
8 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 157.06 2.43.39 8.0
9 Meribel Hanse 312 Derek Mayhew 951 156.44 2.44.49 9.0
10 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 152.08 2.45.00 10.0
11 Honeyseal Super Seal 26 Rupert Neagus 981 169.24 2.52.41 11.0
12 Allegro Moody 31 John Ettling 1045 181.40 2.53.51 12.0
13 Fin Beneteau First 21.7 John Brooke 993 178.13 2.59.28 13.0
14 Ayesha Oceanis 31 Andrew Symons 963 176.22 3.03.09 14.0
15 Shanty Man Bowman 40 Stephen Appleby 910 173.30 3.10.40 15.0
16 Nushabla Starlight 35 Tom Dixon 960 273.16 4.44.39 16.0

Sunk and Bell

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Boat Class HelmName Haven Handicap Elapsed Corrected Points
1 Alchemy Hunter Impala Edward Harrison 957 3:28:28 3:37:50 1.0
2 Sea Shanty Maxi 1000 David Neville 912 3:34:59 3:55:44 2.0
3 Loup de Mer Beneteau First 260 Spirit Robert Gee 955 3:52:38 4:03:36 3.0
4 Petra Anne Dehler 34 JV Laurie Vanner 856 3:30:20 4:05:43 4.0
5 Zeeroep Victoire 933 Doug Sharps 988 4:11:31 4:14:34 5.0
6 Sara Sigma 33 (Cruise) Thomas Louth 960 4:12:43 4:23:15 6.0
7 Time Off II Bavaria 37 Cruiser Will Finch 922 4:09:15 4:30:20 7.0
8 Jester Dufour 32 Classic Pat York 932 4:24:44 4:44:03 8.0
9 Lazy Days Oceanis 35 Clive North 964 4:40:31 4:51:00 9.0
10 Honeyseal Super Seal 26 Rupert Neagus 981 4:46:02 4:51:34 10.0
11 Spree Three Bavaria 37 Marcus Bucknall 922 5:24:49 5:52:18 11.0
12 Windrush Barbican 30 Allan Jones 1038 DNF   13.0



Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com