winter series 2018

RHYC

winter series 2018

Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 1.0 (17.0 DNC) 1.0 OOD 1.0 OOD 20.0 3.0
2nd Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 (7.0) 5.0 4.0 2.0 18.0 11.0
3rd Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 2.0 1.0 37.0 20.0
4th Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 (17.0 DNC) 17.0 DNC 1.0 4.0 39.0 22.0
5th Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 4.0 1.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 39.0 22.0
6th Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 3.0 2.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 39.0 22.0
7th Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 2.0 3.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 39.0 22.0
8th Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 (17.0 DNC) 17.0 DNC 3.0 3.0 40.0 23.0
9th Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 6.0 7.0 10.0 DNF (17.0 DNC) 40.0 23.0
10th Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 6.0 5.0 45.0 28.0
11th Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 (17.0 DNC) 17.0 DNC 5.0 6.0 45.0 28.0
12th Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 5.0 6.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 45.0 28.0
13th Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 8.0 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 46.0 29.0
14th Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn   963 (17.0 DNC) 17.0 DNC 7.0 7.0 48.0 31.0
15th Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 9.0 10.0 RET (17.0 DNC) 17.0 DNC 53.0 36.0
16th Handicap   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 (17.0 DNC) 8.0 17.0 DNC 17.0 DNC 59.0 42.0

RS200 Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 R4 Total Nett
1st RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford 1046 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 4.0 3.0 7.0 7.0
3rd RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris 1046 1.0 7.0 8.0 8.0
4th RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 7.0 2.0 9.0 9.0
5th RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 3.0 6.0 9.0 9.0
6th RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 6.0 4.0 10.0 10.0
7th RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5.0 5.0 10.0 10.0
8th RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 9.0 RET 8.0 17.0 17.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 14.0 8.0
2nd Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 1.0 15.0 9.0
3rd Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 2.0 15.0 9.0
4th Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 3.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 17.0 11.0
5th Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 2.0 3.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 17.0 11.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 32:44 2 0:30:36 1.0
2 Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 32:07 2 0:30:42 2.0
3 Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 34:06 2 0:31:03 3.0
4 Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 35:54 2 0:31:25 4.0
5 Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 34:41 2 0:31:35 5.0
6 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 35:36 2 0:32:25 6.0
7 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 36:20 2 0:33:05 7.0
8 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 38:42 2 0:33:51 8.0
9 Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 39:49 2 0:35:05 9.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 53:19 3 0:46:39 1.0
2 Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 52:34 3 0:47:52 2.0
3 Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 50:06 3 0:47:54 3.0
4 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 54:58 3 0:48:05 4.0
5 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 53:31 3 0:48:44 5.0
6 Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 53:43 3 0:48:55 6.0
7 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 53:51 3 0:49:03 7.0
8 Handicap   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 52:23 3 0:50:05 8.0
9 Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 RET     10.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 OOD     1.0
1 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 27:25 2 0:26:05 1.0
3 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 29:23 2 0:26:46 2.0
4 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 32:05 2 0:27:11 3.0
5 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 29:56 2 0:27:16 4.0
6 Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 30:44 2 0:27:59 5.0
7 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 32:40 2 0:29:45 6.0
8 Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn   963 39:50 2 0:41:22 7.0
9 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 DNF     10.0

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 OOD     1.0
1 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 29:04 3 0:26:28 1.0
3 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 30:52 3 0:28:07 2.0
4 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 33:25 3 0:28:19 3.0
5 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 30:14 3 0:28:46 4.0
6 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 32:29 3 0:29:35 5.0
7 Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 34:01 3 0:30:59 6.0
8 Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn   963 33:48 3 0:35:06 7.0

R1 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 RET 9.0

R4 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 8 8.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 22:45 1 0:16:53 1.0
2 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 22:52 1 0:16:59 2.0
3 Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 23:15 1 0:17:16 3.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 47:16 2 0:35:05 1.0
2 Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 47:17 2 0:35:06 2.0
3 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 47:35 2 0:35:20 3.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 34:36 2 0:24:07 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 34:50 2 0:24:16 2.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 34:45 2 0:24:13 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 34:48 2 0:24:15 2.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com