winter series 2018

RHYC

winter series 2018

Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (3.0) 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0) (29.0 DNC) 106.0 11.0
2nd Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 (13.0 RET) (29.0 DNC) 1.0 1.0 115.0 11.0
3rd Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 2.0 1.0 (11.0) 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 6.0 2.0 2.0 149.0 22.0
4th Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 (7.0) (5.0) (4.0) 2.0 (9.0) 4.0 4.0 3.0 (9.0) 4.0 4.0 3.0 58.0 24.0
5th Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0 5.0 7.0 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 8.0 9.0 3.0 (29.0 DNC) 186.0 41.0
6th Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 6.0 7.0 10.0 DNF (29.0 DNC) 13.0 13.0 6.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 207.0 62.0
7th Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 12.0 7.0 5.0 5.0 10.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 242.0 97.0
8th Handicap   Laser 4.7 208672 RHYC James Deaton   1202 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 6.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 6.0 5.0 29.0 DNC 29.0 DNC 250.0 105.0
9th Handicap   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 8.0 9.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 3.0 7.0 29.0 DNC 29.0 DNC 259.0 114.0
10th Handicap   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0 8.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 13.0 RET 8.0 29.0 DNC 29.0 DNC 267.0 122.0
11th Handicap   Laser 188639 RHYC Simon Hewitt   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 14.0 10.0 7.0 6.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 269.0 124.0
12th Handicap   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 5.0 16.0 OCS (29.0 DNC) 29.0 DNC 7.0 10.0 29.0 DNC 29.0 DNC 270.0 125.0
13th Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 8.0 4.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 19.8 OOD 19.8 OOD (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 283.6 138.6
14th Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 4.0 1.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 295.0 150.0
15th Handicap   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 2.0 3.0 29.0 DNC 29.0 DNC 295.0 150.0
16th Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 3.0 2.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 295.0 150.0
17th Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 2.0 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 295.0 150.0
18th Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 9.0 10.0 RET (29.0 DNC) (29.0 DNC) 15.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 295.0 150.0
19th Handicap   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 5.0 2.0 29.0 DNC 29.0 DNC 297.0 152.0
20th Handicap   2000 21423 Orwell Yacht Club Adam Fuller Ben Bowen 1109 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 3.0 4.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 297.0 152.0
21st Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 5.0 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 301.0 156.0
22nd Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 5.0 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 301.0 156.0
23rd Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn George Bostock 963 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 7.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 304.0 159.0
24th Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 1.0 (29.0 DNC) 23.4 OOD 23.4 OOD (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 308.8 163.8
25th Handicap   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Joe Hunt 1046 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 4.0 16.0 RET (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 310.0 165.0
26th Handicap   Laser Radial 5533 RHYC Tim Power   1135 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 10.0 12.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 312.0 167.0
27th Handicap   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 (29.0 DNC) 8.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 327.0 182.0
28th Handicap   Laser 50 RHYC David Sheppard   1098 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 11.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 330.0 185.0

RS200 Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R3 R4 R7 R8 R11 R12 Total Nett
1st RS200   RS 200 1421 RHYC Tom Stewart Fran Gifford 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 2.0 1.0 3.0 1.0 39.0 7.0
2nd RS200   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.0 2.0 4.0 3.0 42.0 10.0
3rd RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 2.0 1.0 (6.0) 6.0 2.0 (9.0 DNF) 26.0 11.0
4th RS200   RS 200 1447 Waldringfield sailing club Steve Videlo Ethan Davey 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 4.0 1.0 2.0 43.0 11.0
5th RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 3.0 6.0 5.0 5.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 51.0 19.0
6th RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 1.0 7.0 (8.0) (8.0) 7.0 6.0 37.0 21.0
7th RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 7.0 2.0 7.0 (10.0) 10.0 DNF (16.0 DNC) 52.0 26.0
8th RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 6.0 4.0 (9.0) (11.0) 8.0 9.0 DNF 47.0 27.0
9th RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5.0 5.0 10.0 7.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 59.0 27.0
10th RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 9.0 RET 8.0 (11.0) (12.0) 5.0 5.0 50.0 27.0
11th RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 4.0 3.0 15.0 RET 14.0 DNS (16.0 DNC) (16.0 DNC) 68.0 36.0
12th RS200   RS 200 1155 Waldringfield sailing club Ian Videlo Alyson Videlo 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 3.0 3.0 16.0 DNC 16.0 DNC 70.0 38.0
13th RS200   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 6.0 4.0 74.0 42.0
14th RS200   RS 200 1149 Waldringfield sailing club Mark Hodge Becky Hodge 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 12.0 9.0 16.0 DNC 16.0 DNC 85.0 53.0
15th RS200   RS 200 1021 RHYC George Finch Tom Herring 1046 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 13.0 13.0 16.0 DNC 16.0 DNC 90.0 58.0

Slow Handicap Fleet

Sailed: 12, Discards: 5, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 Total Nett
1st Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 2.0 1.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 69.0 19.0
2nd Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 1.0 1.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 3.0 4.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 89.0 39.0
3rd Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 2.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 3.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 89.0 39.0
4th Slow Handicap   Cadet 9982 Waldringfield sailing club Charlotte Leigh Tom Krailing 1435 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 1.0 1.0 93.0 43.0
5th Slow Handicap   Cadet 9876 RHYC Isobel Stewart Chloe Morgan 1435 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 3.0 1.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 96.0 46.0
6th Slow Handicap   Topper 48307 Milton Keynes SC Cat Albone   1347 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 2.0 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 103.0 53.0
7th Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 (10.0 DNC) (10.0 DNC) 1.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 103.0 53.0
8th Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 3.0 2.0 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 105.0 55.0
9th Slow Handicap   Cadet 9576 Waldringfield sailing club Ed Fletcher Charlie Bailey 1435 (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 114.0 64.0

R1 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 32:44 2 0:30:36 1.0
2 Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 32:07 2 0:30:42 2.0
3 Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 34:06 2 0:31:03 3.0
4 Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 35:54 2 0:31:25 4.0
5 Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 34:41 2 0:31:35 5.0
6 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 35:36 2 0:32:25 6.0
7 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 36:20 2 0:33:05 7.0
8 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 38:42 2 0:33:51 8.0
9 Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 39:49 2 0:35:05 9.0

R2 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Solo 4921 RHYC Chris Mayhew   1143 53:19 3 0:46:39 1.0
2 Handicap   Laser 8242 RHYC Simon Ruffles   1098 52:34 3 0:47:52 2.0
3 Handicap   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 50:06 3 0:47:54 3.0
4 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 54:58 3 0:48:05 4.0
5 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 53:31 3 0:48:44 5.0
6 Handicap   Laser 215316 RHYC Josh Richardson   1098 53:43 3 0:48:55 6.0
7 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 53:51 3 0:49:03 7.0
8 Handicap   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 52:23 3 0:50:05 8.0
9 Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 RET     10.0

R3 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 27:25 2 0:26:05 1.0
2 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 29:23 2 0:26:46 2.0
3 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 32:05 2 0:27:11 3.0
4 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 29:56 2 0:27:16 4.0
5 Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 30:44 2 0:27:59 5.0
6 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 32:40 2 0:29:45 6.0
7 Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn George Bostock 963 39:50 2 0:41:22 7.0
8 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 DNF     10.0
9 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 OOD     23.4

R4 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 29:04 3 0:26:28 1.0
2 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 30:52 3 0:28:07 2.0
3 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 33:25 3 0:28:19 3.0
4 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 30:14 3 0:28:46 4.0
5 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 32:29 3 0:29:35 5.0
6 Handicap   Laser 188248 RHYC Dominic Knights   1098 34:01 3 0:30:59 6.0
7 Handicap   RS 500 552 RHYC Simon Blackburn George Bostock 963 33:48 3 0:35:06 7.0
8 Handicap   K1 124 RHYC Charles Twiss   1070 OOD     23.4

R5 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Laser 4.7 208672 RHYC James Deaton   1202 34:37   0:28:48 1.0
2 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 30:37   0:29:08 2.0
3 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 34:35   0:29:18 3.0
4 Handicap   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Joe Hunt 1046 31:11   0:29:49 4.0
5 Handicap   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 31:37   0:30:14 5.0
6 Handicap   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 31:54   0:30:30 6.0
7 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 33:41   0:30:41 7.0
8 Handicap   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 32:15   0:30:50 8.0
9 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 34:01   0:30:59 9.0
10 Handicap   Laser Radial 5533 RHYC Tim Power   1135 35:17   0:31:05 10.0
11 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 34:16   0:31:12 11.0
12 Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 35:47   0:31:18 12.0
13 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 35:23   0:32:14 13.0
14 Handicap   Laser 188639 RHYC Simon Hewitt   1098 35:33   0:32:23 14.0
15 Handicap   Laser Radial 143582 RHYC Alan Cameron   1135 36:57   0:32:33 15.0
16 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 OOD     19.8

R6 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 50:57   0:43:11 1.0
2 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 46:02   0:43:48 2.0
3 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 48:39   0:44:18 3.0
4 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 49:38   0:45:12 4.0
5 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 50:04   0:45:36 5.0
6 Handicap   Laser 4.7 208672 RHYC James Deaton   1202 54:56   0:45:42 6.0
7 Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 52:30   0:45:56 7.0
8 Handicap   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 48:04   0:45:57 8.0
9 Handicap   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 49:31   0:47:20 9.0
10 Handicap   Laser 188639 RHYC Simon Hewitt   1098 52:00   0:47:22 10.0
11 Handicap   Laser 50 RHYC David Sheppard   1098 52:07   0:47:28 11.0
12 Handicap   Laser Radial 5533 RHYC Tim Power   1135 54:56   0:48:24 12.0
13 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 56:05   0:51:05 13.0
14 Handicap   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 OCS     16.0
14 Handicap   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Joe Hunt 1046 RET     16.0
16 Handicap   Solo 5345 RHYC Ewen Stamp   1143 OOD     19.8

R7 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 45:31 3 0:38:34 1.0
2 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 42:11 3 0:40:08 2.0
3 Handicap   2000 21423 Orwell Yacht Club Adam Fuller Ben Bowen 1109 44:42 3 0:40:18 3.0
4 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 44:44 3 0:40:44 4.0
5 Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 48:10 3 0:42:08 5.0
6 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 50:13 3 0:45:44 6.0
7 Handicap   Laser 188639 RHYC Simon Hewitt   1098 51:43 3 0:47:06 7.0

R8 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 39:28 2 0:33:27 1.0
2 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 36:34 2 0:34:48 2.0
3 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 38:24 2 0:34:58 3.0
4 Handicap   2000 21423 Orwell Yacht Club Adam Fuller Ben Bowen 1109 40:02 2 0:36:06 4.0
5 Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 41:32 2 0:36:20 5.0
6 Handicap   Laser 188639 RHYC Simon Hewitt   1098 41:37 2 0:37:54 6.0
7 Handicap   Laser 205131 RHYC Ken Stowe   1098 42:38 2 0:38:50 7.0

R9 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 36:55 2 0:31:17 1.0
2 Handicap   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 33:33 2 0:32:04 2.0
3 Handicap   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 33:44 2 0:32:15 3.0
4 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 35:43 2 0:32:32 4.0
5 Handicap   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 34:06 2 0:32:36 5.0
6 Handicap   Laser 4.7 208672 RHYC James Deaton   1202 39:15 2 0:32:39 6.0
7 Handicap   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 34:46 2 0:33:14 7.0
8 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 37:40 2 0:34:18 8.0
9 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 38:24 2 0:34:58 9.0
10 Handicap   Solo 5137 RHYC Derek Mayhew   1143 41:01 2 0:35:53 10.0
11 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 RET     13.0
11 Handicap   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 RET     13.0

R10 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 33:33 2 0:28:26 1.0
2 Handicap   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 30:53 2 0:29:32 2.0
3 Handicap   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 31:13 2 0:29:51 3.0
4 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 32:54 2 0:29:58 4.0
5 Handicap   Laser 4.7 208672 RHYC James Deaton   1202 36:03 2 0:30:00 5.0
6 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 33:00 2 0:30:03 6.0
7 Handicap   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Green 1046 31:52 2 0:30:28 7.0
8 Handicap   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 32:12 2 0:30:47 8.0
9 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 35:11 2 0:32:03 9.0
10 Handicap   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 35:21 2 0:33:48 10.0

R11 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 0.28.52   0.27.28 1.0
2 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 0.30.15   0.27.33 2.0
3 Handicap   Laser 72359 RHYC Tom Herring   1098 0.31.24   0.28.36 3.0
4 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 0.31.38   0.28.49 4.0
5 Handicap   Wanderer 1779 RHYC Mike Clayton Pete Smallwood 1180 0.36.51   0.31.14 5.0

R12 - Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   Finn 52 RHYC Will Patten   1051 0.42.14   0.40.11 1.0
2 Handicap   Laser 193562 RHYC George Finch   1098 0.45.40   0.41.35 2.0
3 Handicap   Laser 183240 RHYC Graham Ireland   1098 0.48.58   0.44.36 3.0

R1 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R2 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R3 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 RET 9.0

R4 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 8 8.0

R5 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R6 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R7 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 1421 RHYC Tom Stewart Fran Gifford 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1155 Waldringfield sailing club Ian Videlo Alyson Videlo 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1447 Waldringfield sailing club Steve Videlo Ethan Davey 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 8 8.0
9 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 9 9.0
10 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 10 10.0
11 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 11 11.0
12 RS200   RS 200 1149 Waldringfield sailing club Mark Hodge Becky Hodge 1046 12 12.0
13 RS200   RS 200 1021 RHYC George Finch Tom Herring 1046 13 13.0
14 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 RET 15.0

R8 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1421 RHYC Tom Stewart Fran Gifford 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1155 Waldringfield sailing club Ian Videlo Alyson Videlo 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1447 Waldringfield sailing club Steve Videlo Ethan Davey 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 1182 Waldringfield sailing club Andrew Nunn Nicole Mayhew 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 1209 Waldringfield sailing club Geoff Mayhew Lucie Nunn 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 8 8.0
9 RS200   RS 200 1149 Waldringfield sailing club Mark Hodge Becky Hodge 1046 9 9.0
10 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 10 10.0
11 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 11 11.0
12 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 12 12.0
13 RS200   RS 200 1021 RHYC George Finch Tom Herring 1046 13 13.0
14 RS200   RS 200 1290 RHYC Ashley Deaton James Deaton 1046 DNS 14.0

R9 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R10 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points

R11 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1447 Waldringfield sailing club Steve Videlo Ethan Davey 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1421 RHYC Tom Stewart Fran Gifford 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 7 7.0
8 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 8 8.0
9 RS200   RS 200 833 RHYC Issy Taylor -Jones Harvey O'Sullivan 1046 DNF 10.0

R12 - RS200 Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 RS200   RS 200 1421 RHYC Tom Stewart Fran Gifford 1046 1 1.0
2 RS200   RS 200 1447 Waldringfield sailing club Steve Videlo Ethan Davey 1046 2 2.0
3 RS200   RS 200 1673 Waldringfield sailing club Harry Chatterton Daisy Nunn 1046 3 3.0
4 RS200   RS 200 1179 Waldringfield sailing club Archie Penn Alex Bell Jones 1046 4 4.0
5 RS200   RS 200 844 RHYC Chris Mayhew Juliet Redding 1046 5 5.0
6 RS200   RS 200 1142 Deben Yacht Club Ben Alexander Cameron Harris/Elspeth Orme 1046 6 6.0
7 RS200   RS 200 786 Waldringfield sailing club Alan Krailing Fran Gifford/Joe Hunt 1046 DNF 9.0
7 RS200   RS 200 1247 Waldringfield sailing club Cara Bland Bea Green 1046 DNF 9.0

R1 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 22:45 1 0:16:53 1.0
2 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 22:52 1 0:16:59 2.0
3 Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 23:15 1 0:17:16 3.0

R2 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 47:16 2 0:35:05 1.0
2 Slow Handicap   Topper 0 RHYC Alissa Marshall   1347 47:17 2 0:35:06 2.0
3 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 47:35 2 0:35:20 3.0

R3 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 34:36 2 0:24:07 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 34:50 2 0:24:16 2.0

R4 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 34:45 2 0:24:13 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 521 Waldringfield sailing club Amelia Mayhew Elouise Mayhew 1435 34:48 2 0:24:15 2.0

R5 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 44:09   0:32:47 1.0
2 Slow Handicap   Topper 48307 Milton Keynes SC Cat Albone   1347 44:30   0:33:02 2.0
3 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 50:00   0:37:07 3.0

R6 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Topper 48307 Milton Keynes SC Cat Albone   1347 38:10   0:28:20 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 9876 RHYC Isobel Stewart Chloe Morgan 1435 41:51   0:29:10 2.0
3 Slow Handicap   Topper 33091 RHYC Jorja Marshall   1347 41:05   0:30:30 3.0
4 Slow Handicap   Topper 42685 RHYC Mary Stamp   1347 41:50   0:31:03 4.0

R7 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow Handicap   Cadet 9982 Waldringfield sailing club Charlotte Leigh Tom Krailing 1435 1 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 2 2.0
3 Slow Handicap   Cadet 9876 RHYC Isobel Stewart Chloe Morgan 1435 3 3.0
4 Slow Handicap   Cadet 9576 Waldringfield sailing club Ed Fletcher Charlie Bailey 1435 4 4.0

R8 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow Handicap   Cadet 9876 RHYC Isobel Stewart Chloe Morgan 1435 1 1.0
2 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 2 2.0

R9 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 1 1.0

R10 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Place Points
1 Slow Handicap   Cadet 9321 Waldringfield sailing club Ines Green Emilia Mayhew 1435 1 1.0

R11 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 9982 Waldringfield sailing club Charlotte Leigh Tom Krailing 1435 0.23.42   0.16.31 1.0

R12 - Slow Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo Club HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow Handicap   Cadet 9982 Waldringfield sailing club Charlotte Leigh Tom Krailing 1435 20.20   0.14.10 1.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com