boxing day 2019

RHYC

boxing day 2019

Overall

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY R1 Total Nett
1st Handicap   National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 1.0 1.0 1.0
2nd Laser   Laser 4.7 183408 James Russell   1207 2.0 2.0 2.0
3rd Handicap   RS 200 1182 Andrew Nunn Daisy Nunn 1046 3.0 3.0 3.0
4th Handicap   National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 4.0 4.0 4.0
5th Handicap   RS 200 1290 Ashley Deaton Kathryn Deaton 1046 5.0 5.0 5.0
6th Handicap   RS 200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 6.0 6.0 6.0
7th Handicap   RS AERO 7 2648 Ben Powell   1068 7.0 7.0 7.0
8th Handicap   RS 200 540 Chris Mayhew H. Bland 1046 8.0 8.0 8.0
9th Laser   Laser Radial 208672 James Deaton   1135 9.0 9.0 9.0
10th Handicap   RS 400 627 Bob Portway   942 10.0 10.0 10.0
11th Handicap   CADET 1032     1435 11.0 11.0 11.0
12th Laser   Laser 183240 Graham Ireland   1099 12.0 12.0 12.0
13th Laser   Laser 168091 David Sheppard   1099 13.0 13.0 13.0
14th Laser   Laser 14 James Williams   1099 14.0 14.0 14.0
15th Laser   Laser 4.7 196667 Toby Hunt   1207 15.0 15.0 15.0
16th Handicap   CADET 9400 E. Mayhew I Green 1435 16.0 16.0 16.0
17th Handicap   RS AERO 7 1345 Tom Croome   1068 17.0 17.0 17.0
18th Handicap   N12 3291 Ric Elston   1080 18.0 18.0 18.0
19th Laser   Laser 72359 Tom Herring   1099 19.0 19.0 19.0
20th Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn   963 20.0 20.0 20.0
21st Handicap   Wanderer 1779 Mike Clayton Pete Smallwood 1170 24.0 RET 24.0 24.0
21st Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew   1143 24.0 RET 24.0 24.0
21st Handicap   RS 200 786 Joe Hunt Max Shiel 1046 24.0 RET 24.0 24.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 Handicap   National 12 3544 Tom Stewart Robert Stewart 1064 37:35 3 0:35:19 1.0
2 Laser   Laser 4.7 183408 James Russell   1207 43:57 3 0:36:25 2.0
3 Handicap   RS 200 1182 Andrew Nunn Daisy Nunn 1046 38:10 3 0:36:29 3.0
4 Handicap   National 12 3540 Jon Ibbotson Rachel Smith 1064 39:27 3 0:37:05 4.0
5 Handicap   RS 200 1290 Ashley Deaton Kathryn Deaton 1046 38:58 3 0:37:15 5.0
6 Handicap   RS 200 1209 Geoff Mayhew Sara Collingridge 1046 39:46 3 0:38:01 6.0
7 Handicap   RS AERO 7 2648 Ben Powell   1068 40:37 3 0:38:02 7.0
8 Handicap   RS 200 540 Chris Mayhew H. Bland 1046 39:50 3 0:38:05 8.0
9 Laser   Laser Radial 208672 James Deaton   1135 43:30 3 0:38:20 9.0
10 Handicap   RS 400 627 Bob Portway   942 36:32 3 0:38:47 10.0
11 Handicap   CADET 1032     1435 38:44 2 0:40:29 11.0
12 Laser   Laser 183240 Graham Ireland   1099 44:45 3 0:40:43 12.0
13 Laser   Laser 168091 David Sheppard   1099 44:58 3 0:40:55 13.0
14 Laser   Laser 14 James Williams   1099 45:25 3 0:41:20 14.0
15 Laser   Laser 4.7 196667 Toby Hunt   1207 33:44 2 0:41:55 15.0
16 Handicap   CADET 9400 E. Mayhew I Green 1435 40:13 2 0:42:02 16.0
17 Handicap   RS AERO 7 1345 Tom Croome   1068 45:02 3 0:42:10 17.0
18 Handicap   N12 3291 Ric Elston   1080 45:55 3 0:42:31 18.0
19 Laser   Laser 72359 Tom Herring   1099 47:38 3 0:43:21 19.0
20 Handicap   RS 500 552 Simon Blackburn   963 44:25 3 0:46:07 20.0
21 Handicap   Wanderer 1779 Mike Clayton Pete Smallwood 1170 RET     24.0
21 Handicap   Solo 5137 Derek Mayhew   1143 RET     24.0
21 Handicap   RS 200 786 Joe Hunt Max Shiel 1046 RET     24.0



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com